UKÜlü Akademisyen Yrd. Doç. Dr. Sınay Uzun Yaz Günlerinde Dinlenecek Şarkıları Listeledi (003)Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nalan Sınay, yaz günlerinde dinlenecek şarkılar üzerine tavsiyelerde bulundu.

Yaz mevsiminin en sıcak günlerini gerek evde gerekse de dışarda müzik dinleyerek geçirebileceğimize dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Sınay, insana verilmiş bir ödül gibi işlev gören müziğin beyne dopamine denilen mutluluk hormonunun salgılanmasına sebep olduğunu belirtti.

Stresli zamanlarda minör perdeli ve yavaş müzik türlerinin dinlenmesi ile bireyin rahatladığını aktaran Yrd. Doç. Dr. Sınay, mutlu olunduğunda ise hızlı bir tempo içeren ve majör perdeyle yazılmış müziklerin dinlenilmesinin bireye daha çok keyif verdiğini kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Sınay ruh hallerinin müzik seçimlerimizi etkilediğini ifade ederek, yapılan bir araştırmalarda; beş aylık küçük bebeklerin mutlu şarkılara tepki gösterirken, dokuz aylık bebeklerin ise hüzünlü şarkılara tepki verdiğini açıkladı. Bu sebeple büyüdükçe, müziğin getirdiği fizyolojik durumların değiştiğini de kaydeden Sınay, “Uzun yaz günlerine ve gecelerine eşlik edecek yerli ve yabancı albümleri şimdi dinleme zamanı” dedi.

UKÜ İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nalan Sınay, müzik listesinizde olması gerekenleri derlerdi: Revolution-Emmanuel Pahud, Dameronia With Strings-Ferit Odman, Avi Avital Vivaldi-Avi Avital, Bach&Imagine-Jean Rondeau, La Passion Lemieux-Marie-Nicole Lemieux,  Lovers In Paris -Jacob Gurevitsch, 100 Derece-Mavra, Akustik Travma- Yüzyüzeyken Konuşuruz, Maya-Mabel Matiz, Kal Yanımda- Naiv ve Tek Başına- Akın Eldes.