UKÜlü Akademisyenler Kanser Riskini Artıran Parabenler Yerine Kullanılabilecek Antimikrobik Maddeler Üzerinde Çalışma BaşlattılarUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Tanver Doğanay ve Yrd. Doç. Dr. Tanem Garanti, özellikle kozmetik ürünlerde kullanılan ve kanser riskini artıran parabenlerin yerine antimikrobiyal etkiye sahip, doğal bir organik madde belirleme çalışması başlatılar.

“Parabenlerin Yerine Kullanılabilecek Antimikrobik Maddeler Üzerinde Çalışmalar” adlı projeleri kapsamında çalışan Prof. Dr. Doğanay ve Yrd. Doç. Dr. Garanti, doğal bir organik madde belirleme sürecinde maddenin potansiyel olarak yaraları iyileştirmesi ve olağan üstü koşullarda kozmetik ürünlerinin bozulmasını engelleyici özellik taşımasını da amaçlıyorlar.

Prof. Dr. Tanver Doğanay, paraben ve paraben türlerinin kozmetik, yemek ve ilaç sektöründe ürünlerin bakteri, küf ve mantar gibi zararlı olabilecek mikroorganizmalardan korunma amaçlı kullanılan bir kimyasal olduğunu belirterek, parabenlerin kimyasal yapılarına göre metil, propil ve bütil gibi türevleri olduğunu açıkladı. Paraben ve türevlerinin yaygın ve etkin olarak kullanıldığını aktaran Doğanay, “Son yıllarda laboratuvar ortamında yapılan hücre kültürü ve hayvanlar üzerindeki çalışmalarda, bu kimyasalların insan vücudunda östrojen hormonuna benzer etkiler gösterdiğini ve kansere yol açabilen gen seviyelerini artırdıkları gözlendi” dedi.

Proje danışmanlarından Yrd. Doç. Dr. Tanem Garanti, kanser riskini artıran paraben ve türevlerinin Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından incelenmeye alındığını ancak kullanımları ile ilgili olarak halen bir kısıtlama getirilmediğine dikkat çekti.

Projenin birincil amacının parabenlerin yerine kullanılabilecek, antimikrobiyal etkiye sahip, doğal bir organik madde belirlemek olduğunu açıklayan Garanti, belirlenmiş olan bu yeni madde veya madde kombinasyonları ile yeni ilaç ve kozmetik formülasyonları tasarlayıp bu formülasyonların hem antimikrobiyal etkilerini hem de iyleştirici özelliklerini araştıracağız” ifadesini kullandı.

Fotoğraf: FATMA ERTUĞRAL