UKÜ _Sağlık Kurumları Yöneticiliği_ Programı Kayıt Almaya BaşlıyorUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Seçim 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Türk basın tarihinde önemli bir yere sahip Gazeteciler ve Basın Bayramı ile ilgili konuşan Prof. Dr. Seçim, Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak 24 Temmuz’da ‘Gazeteciler ve Basın Bayramı’nın kutlanmakta olduğunu anımsattı. Seçim, İkinci Meşrutiyet’e kadar Osmanlı İmparatorluğu’nda gazetelerin “sansür” memurları tarafından kontrol edilerek denetimden geçtikten sonra yayınlandığını, ancak 24 Temmuz 1908’deki İkinci Meşrutiyet’in yürürlüğe girmesiyle sansürün kaldırıldığını belirtti. Daha sonraki yıllarda 24 Temmuz’un ‘Gazeteciler ve Basın Bayramı’ olarak kutlanmasına karar verildiğini aktaran Seçim, tüm basın emekçilerinin gününü kutladı.

Dekan Hikmet Seçim, gazetecilerin halkı bilgilendirme, haberdar etme gibi önemli işlevlerinin yanı sıra toplumu yönlendirme, kamuoyu oluşturma gibi fonksiyonlara da sahip olduğunu ve bunu çoğu zaman zorluklarla mücadele ederek, büyük bir sorumlulukla yerine getirdiklerini vurguladı.

Gazetecilik mesleğinin en zor, en dinamik ve aynı zamanda en fazla özveri gerektiren mesleklerden biri olduğunun altını çizen İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Seçim büyük fedakarlıklarla görevini yerine getiren, mesleğe gönül veren tüm gazetecilerle basın emekçilerinin 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutladı.