UKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesinden KKTCdeki Yaşlıların Durumuna İlişkin ProjeUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feray Gökdoğan, “KKTC’de Yaşayan Yaşlıların Sağlık ve Sosyo-Kültürel Durumlarının Belirlenmesi” konulu iki yıllık projesi ile yaşlı refahı için sunulacak hizmetler, sorunların saptanması ve çözüm yollarına ilişkin veri tabanı oluşturulacağını kaydetti.

Prof. Dr. Gökdoğan, 21.yüzyılda öne çıkan en önemli demografik olgulardan birinin nüfusun yaşlanması olduğuna dikkat çekerek, KKTC nüfusunun 2006 yılında “yaşlı” grubunun üst sınırında yer aldığını ve güncel verilere ve hesaplamalara göre “çok yaşlı” grubunda da yer alabileceğini açıkladı. Bu nedenle “KKTC’de Yaşayan Yaşlıların Sağlık ve Sosyo-Kültürel Durumlarının Belirlenmesi”  konulu iki yıllık bir proje başlattıklarını aktaran Gökdoğan, projenin 2019 yılında tamamlanmasının planlandığını bildirdi.

Prof. Dr. Feray Gökdoğan’ın yürütücülüğünde gerçekleşen projeye, Fakülte bünyesindeki Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Sosyal Hizmet Bölümü’nden 20 öğrenci anketör yanı sıra öğretim elemanları da denetçi olarak katkı koyuyor.

Proje kapsamında Güzelyurt, Lefke, Girne, İskele, Gazi Mağusa ve Lefkoşa’da ikamet eden toplam 1911 yaşlının Nisan-Mayıs 2018 tarihlerinde evlerinde ziyaret edildiğini aktaran Gökdoğan, yüzyüze görüşme yöntemi kullanılarak, araştırma verilerinin toplandığını dile getirdi. Prof. Dr. Gökdoğan, Kuzey Kıbrıs’ta nüfusa orantılayarak belirlenen örneklemle, yaşlılara genellenebilecek böyle kapsamlı bir çalışmanın bulunmadığını işaret ederek, “Projemiz KKTC’deki yaşlıların, bu dönemlerini nasıl yaşadıklarının ortaya konmasında önemli bir veri kaynağı olacak” dedi. Çalışmanın önemine de değinen Gökdoğan, “Bu çalışmanın gerek yerel kapsamda, gerekse ulusal ölçekte yaşlı refahı için sunulacak hizmetler, sorunların saptanması ve çözüm yollarına ilişkin Kuzey Kıbrıs’ta ilgili kamu kurumlara ışık tutacağını düşünmekteyiz” şeklinde konuştu.