UKÜ _Sağlık Kurumları Yöneticiliği_ Programı Kayıt Almaya BaşlıyorUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Lisansüstü Eğitim-Öğretim ve Araştırma Enstitüsü’ne bağlı “Sağlık Kurumları Yöneticiliği” yüksek lisans programı, 2018-2019 Akademik Yılı güz döneminde öğrenci kabul etmeye başlayacak.

Sağlık Kurumları Yöneticiliği Programı Sorumlusu Prof. Dr. Hikmet Seçim, programın Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onay aldığını belirterek, hem Türkiye Cumhuriyeti hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) vatandaşı olan herkesin kayıt yaptırabileceğini açıkladı. Program dilinin Türkçe olduğunu kaydeden Seçim, Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi , Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu, Fen Edebiyat Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi’nden mezun olan tüm öğrencilerin programa kayıt yaptırabileceğini kaydetti.

Prof. Dr. Seçim, sağlık kurumları denilince sağlık ocakları, hastaneler, dispanserler ve kliniklerin akla geldiğini, ancak UKÜ’nün asıl hedefinin öğrencilere hastane yöneticiliği yapabilmelerine olanak sağlayacak türde bir eğitim verme amacı taşıdığını kaydetti. Seçim, program içeriğinde sağlık kurumlarında yönetim, pazarlama, insan kaynakları ve finansal yönetim olduğunu kaydederek, yine sağlık kurumlarında örgütsel davranış, kalite yönetimi, stratejik yönetim, istatiksel analiz, bilişim sistemleri gibi derslerin verileceğini aktardı.