ukü ağız ve diş sağlığı haberiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Sağlık Bilimleri Meslek Yüksek Okulu bünyesinde Ağız ve Diş Sağlığı Ön Lisans Programı eğitime başlıyor.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Afet Arkut, Ağız ve Diş Sağlığı Önlisans Programı’nın Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ile Yüksek Öğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) tarafından onaylandığını belirterek, 2018-2019 Akademik Yılı’nda öğrenci alımına başlayacağını kaydetti.

Ağız ve Diş Sağlığı Programı’nın eğitim dilinin Türkçe olduğunu aktaran Yrd. Doç. Dr. Arkut, müfredatta bulunan alan derslerinin Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu ve Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu’ndaki diğer programlarla ortak yürütüleceğini belirtti. İlk dönem çoğunlukla temel bilimlere ait derslerin alınacağını aktaran Arkut, daha sonra ise alan derslerinin işleneceğini dile getirdi. Birinci yılın sonunda 21 iş günü zorunlu yaz stajının bulunduğunu açıklayan Afet Arkut, Üniversite’nin anlaşmalı olduğu KKTC’deki devlet hastanelerinde uygulama yapabileceklerinin de altını çizdi. Arkut, programın ikinci yılında ise dönem içi teorik ve uygulama eğitimlerini başarı ile tamamladıkları takdirde öğrencilerin tekniker ünvanı alacaklarını vurguladı.

Yrd. Doç. Dr. Afet Arkut, programdan mezun olacak öğrencilerin, bireysel çalışma imkanına sahip olmayıp kamu ve özel sektöre ait diş kliniklerinde veya hastanelerin diş sağlığı ile ilgili birimlerinde diş hekimleriyle birlikte çalışabileceklerini de aktardı. Ayrıca Arkut, öğrencilerin sağlık bakanlığına bağlı hastanelerde, üniversite hastanelerinde, sağlık ocaklarında ve sağlık evlerinde, ağız ve diş sağlığı planlaması merkezlerinde, aile hekimliği birimlerinde, özel hastanelerde ve polikliniklerde çalışabileceklerini bildirdi. Bunların yanı sıra dikey geçiş sınavları ile birlikte Sağlık Yönetimi Bölümü’nde 4 yıllık lisans programını tamamlayarak, akademik alanda ilerleyebileceklerini de sözlerine ekledi.