Yrd. Doç. Dr. Davut Cem DikmenUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Sağlık Bilimleri Meslek Yüksek Okulu bünyesinde “İş Sağlığı ve Güvenliği Programı” Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile Yüksek Öğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) tarafından onay aldı. İş Sağlığı ve Güvenliği Programı ilk öğrencilerini  2018-2019 Akademik yılından itibaren almaya başlıyor.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Davut Cem Dikmen, bölüm kapsamında öğrencilerin, işyerlerinde acil durumlar, mevzuat, risk değerlendirme, iş yerindeki tehlikeler gibi ders içeriklerine sahip olacaklarını açıkladı.İş Sağlığı ve Güvenliği Programları’nın önemi son yıllarda tüm dünyada  artmakta olduğunu kaydeden Dikmen, yılda 2.5 milyondan fazla insanın iş yerlerinden kaynaklanan kazalar ve meslek hastalıklarından dolayı yaşamını yitirmekte olduğuna dikkat çekti.

Dikmen,işyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamalarını koordine etmek, denetlemek ve benzeri aktiviteleri sürdürmek amacıyla global ölçekte İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanları yetiştirilmeye başlandığını vurguladı.Eskiden Çalışma Bakanlığı birimleri tarafından kurslar ve sınav sistemiyle uzmanlara sertifika verildiğini kaydeden Dikmen, artık üniversitelerin İş Sağlığı Güvenliği Bölümlerinin açılması ile eğitimlerin daha da kapsamlı olarak verildiğini ifade etti.

Yrd. Doç. Dr. Davut Cem Dikmen, bölüm sayesin de öğrencilerin kamu kurum ve kuruluşlarında iş bulma şanslarının artacağını, yurt dışında iş bulma fırsatı yakalacaklarını ve kuruluşların iş sağlığı ve güvenliği kurullarında görev alabileceklerini dile getirdi.UKÜ’nün üç yıldır önlisans bölümüyle İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamalarına katkı koyduğunu kaydeden Dikmen, yeni akademik dönemle birlikte öğrencilerin hizmetine sunulan bu programla insan hayatını korumayı meslek edinmiş  uzmanlara destek olunacağını da sözlerine ekledi.