FEDEKUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı ile Psikoloji Bölümleri, Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (FEDEK) tarafından verilen 5 yıllık akreditasyonu almaya hak kazanıp, düzenlenen sertifika töreni ile belgelerini aldı.

UKÜ Rektörlük Binası, Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen sertifika töreninde, UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri, FEDEK Kurucularından ve Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Turan İnce, FEDEK Denetim Kurulu Asil Üyesi Prof. Dr. Saffet Babür, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Serkan Abbasoğlu ve Doç. Dr. Emrah Erkurt, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Mehmet Toycan, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Karadağ, sertifika alan Bölüm Başkanları ve akademisyenler katıldı.

UKÜ FEDEK 2Rektör Nadiri: “UKÜ, FEDEK akreditasyonuna sahip KKTC’deki ilk ve tek üniversitedir”

Sertifika töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Halil Nadiri, UKÜ’nün FEDEK akreditasyonuna sahip KKTC’deki ilk ve tek üniversite olduğunu belirterek, sürece katkı koyan akademisyenlerini tebrik etti. Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı ile Psikoloji Bölümleri yanı sıra üniversitenin Mühendislik alanında MÜDEK, Mimarlık alanında MİAK, İşletme alanında FIBAA ve İngilizce Hazırlık Programı alanında Pearson-Assured akreditasyonlarına sahip olduğunu açıkladı.

Sürdürülebilir başarının kaliteye yatırım yapılması ile sağlanacağına dikkat çeken Rektör Nadiri, üniversite programlarını bilimsel kurumlara akredite ettirmeyi kendilerine öncelikli hedef olarak belirlediklerini de kaydetti. Rektör Nadiri, akreditasyon çalışmalarının yanı sıra dünyanın saygın 220 üniversitesi ile de akademik işbirliği anlaşmaları bulunduğunu  ifade etti.UKÜ FEDEK 1

FEDEK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İnce: “Bu programlar 30 Eylül 2023 tarihine kadar akreditasyon aldı”

FEDEK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet T. İnce ise Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı ile Psikoloji Bölümleri’nin öğretim programlarında kaliteyi geliştirme çalışmalarını büyük bir başarıyla yürüttüklerini belirterek, FEDEK tarafından akredite edildiklerini açıkladı.

İnce, “Alanında yetkin bir FEDEK değerlendirme ekibi 3-5 Aralık 2017 tarihlerinde UKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı ile Psikoloji Programları’nı kapsamlı olarak değerlendirdi ve bu programlar 30 Eylül 2023 tarihine kadar akreditasyon aldı” dedi.