uküde eşzamanlı kayıt sistemi irdelendiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Eğitim Fakültesi öğretim elemanlarına yönelik Kuzey Kıbrıs üniversiteleri arasında ilk kez lise son sınıf öğrencilerine yönelik eşzamanlı kayıt sistemi hakkında bilgilendirme semineri verildi.

Seminerde konuşan Middle Georgia State University Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gül Celkan,  eşzamanlı kayıt seçeneği hakkında bilgi verdi. Doç. Dr. Celkan, programa en az lise son sınıf öğrencisi olan ve bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olmayan öğrencilerin bu eğitim sisteminden faydalanabileceğini belirtti. Program kapsamında üniversiteye misafir öğrenci statüsünde kabul edilebileceğini aktaran Doç. Dr. Celkan, üniversitenin ders programlarında yer alan dersleri alabileceğini ve kayıtların üniversitenin ilgili birimleri tarafından belirlenen esaslara göre yürütüleceğini kaydetti. Celkan, program kapsamında ortaöğretim kurumlarından mezun olan ve üniversiteye kabul edilen öğrencilerin lise eğitimi süresince üniversiteden aldıkları dersleri, kabul edildikleri programda yer alan derslere eşdeğer olarak ilgili yönetim kurulu kararıyla muaf tutulabileceğini de dile getirdi. Program sayesinde öğrencilerin ilgilendikleri alanla ilgili temel kavramları daha erken kavrayacaklarını belirten Gül Celkan, bölüme başlayacakları zaman belli bir bilgi birikiminin de sahibi olacaklarını ifade etti.

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhittin Tuş ise bu uygulamanın hayata geçmesiyle öğrencilerin geleceklerine büyük bir yatırım olacağına dikkat çekerek, lise son sınıf öğrencilerinin kendilerini yeterli hissettikleri bölümlere müracaat ettikleri takdirde her bir dönem için birer veya ikişer ders alarak, hem üniversite hayatına yumuşak bir geçiş yapacaklarını hem de üniversite ortamını diğerlerinden daha önce tanıyabileceklerini belirtti.

Haber – Fotoğraf: FATMA ERTUĞRAL