UKÜ Eczacılık Fakültesi Öğrencileri Yemin EttiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eczacılık Fakültesi tarafından mezunları için “Beyaz Önlük Giyme ve Yemin Töreni” düzenlendi.

Rektör Prof. Dr. Halil Nadiri açılış konuşmasında beyaz önlük giyme ve yemin töreninin öğrencilerin kariyerlerinde bir ilk adım olduğunu ve beyaz önlüğün büyük bir sorumluluk taşıdığını kaydetti. Sağlık alanının günümüzde önemli kariyer alanlarından biri olduğuna dikkat çeken Rektör Nadiri, UKÜ’nün bu alanda yatırımlarını artırdığını ve bölgenin önde gelen üniversitesi olmayı hedeflediklerini açıkladı. UKÜ ile Başkent Üniversitesi arasında imzalanan akademik işbirliği protokolü kapsamında Uluslararası Tıp programının açıldığını da hatırlatan Nadiri, programın 3+3 sisteminde eğitim vereceğini dile getirdi. Prof. Dr. Nadiri, ilgili programa 2018-2019 Akademik Yılı itibarı ile öğrenci alımı yapılacağını da kaydetti.

Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Günay Sarıyar,  2011 yılında açılan eczacılık fakültesinin bugün  500’ün üzerinde öğrenciye eğitim verdiğini belirterek, hızla büyüyen bir fakülte olduklarını kaydetti. 2018-2019 akademik yılında ise Eczacılık Fakültesi ile Univeristy of Rome Tor Vergata işbirliğinde çift diploma programının açıldığını aktaran Sarıyar, ayrıca fakülte bünyesinde Farmakognozi alanında Yüksek Lisans Programı’nın açıldığını da bildirdi.

KKTC İlaç ve Eczacılık Dairesi Şube Amiri Dr. Ayşe Gökyiğit ise öğrencilere beyaz önlük giymenin eczacılığın en önemli simgesi olduğunu hatırlatarak, “Bilgi ve becerilerinizi toplumun sağlığı için kullanan, mesleğin onurunu koruyan, mesleğinin her aşamasında etkin görev ve sorumluluk üstlenen eczacılar olarak bu mesleği icra etmenizi temenni ediyorum” ifadesini kulandı.

UKÜ Çevik Uraz Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen tören,  Eczacılık öğrencilerinin beyaz önlüklerini giymeleri sonrasında yemin töreni ile son buldu.

Haber – Fotoğraf: FATMA ERTUĞRAL