ukü uluslararası uyuşturucu kullanımı ve kaçakçılığı ile mücadele günüUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi (PDAREM) Uzman Psikolog Huriye Koruşan ve Uzman Psikolog Çise Haşimoğulları, “26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü” kapsamında başta ailelerin bilinçli olması ve gençlerin bu konuda farkındalıklarını arttırmaları gerektiğini kaydettiler.

Uzman Psikolog Huriye Koruşan, 1987 yılı itibarıyla dünyada uyuşturucu kullanımında artış görülmesi sonucu bu durumun bir tehdit olarak görüldüğünü aktararak, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından uyuşturucusuz bir toplum hedefine ulaşma amacıyla 26 Haziran tarihini mücadele tarihi olarak belirlediklerini kaydetti. Koruşan, Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü’nün uluslararası alanda işbirliği konusundaki kararlılığı vurgulama hedefi taşıdığını da ifade etti. Madde bağımlılığının toplumların temel sağlık sorunlarından biri olarak kabul edilmesine değinen Huriye Koruşan, kullanılan maddenin yan etkilerine ek olarak fiziksel ve psikolojik hastalıklara da yol açtığını kaydetti.

Uzman Psikolog Çise Haşimoğulları ise madde kullanımının sebebiyet verdiği etkiler ile sosyal sorunlar ele alındığında, kullanımın bireysel ve toplumsal hastalıklar arasında yer aldığının altını çizdi. Uzman Psikolog Haşimoğulları, başta ailelerin ve toplumun uyuşturucu maddeler hakkında daha bilinçli olması ve gençlerin bu konuda farkındalıklarını arttırmaları gerektiğini kaydetti. Ayrıca, uyuşturucu ile mücadelede kaliteli zaman geçirmenin önemine dikkat çeken Çise Haşimoğulları, özellikle gençleri spor, sanat ve kültürel faaliyetlere yönlendirmenin faydalarını aktardı. Haşimoğulları, onlara bu faaliyetleri sevdirmenin, yapabilmeleri için gerekli imkanlar yaratmanın ve katılmaları için teşvik etmenin gerekliliğini dile getirdi.