UKÜ'lü Akademisyenler Müzelerde Modern Teknolojilerin Kullanılması ve Evrensel İlkelerle Tasarlanmalarının Önemine DeğindUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Marko Kiessel müzecilik konusunda modern teknolojilerin kullanılmasının önemine değinerek, bu kapsamda dijital müzeciliğin önünün açılmasının hedeflendiğini belirtti.

Doç. Dr. Kiessel, “18-24 Mayıs Dünya Müzeler Haftası” olarak kutlandığını kaydederek, bu yıl Dünya Müzeler Haftası kutlamaları kapsamında Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından “Hiperbağlantılı Müzeler” temasının belirlendiğini vurguladı. Kiessel, bu yenilikçi yaklaşımın çağımızın getirisi olan modern teknolojilerin, dijital müzeciliğin önünü açmasını hedeflemekte olduğunu ifade etti. Sosyal medya ve diğer dijital ortamlar aracılığıyla eserlerin daha geniş kitlelere ulaşması hedeflendiğini aktaran Doç. Dr. Marko Kiessel, her yıl olduğu gibi bu yıl da hafta kapsamında çeşitli etkinliklerin düzenleneceğine dikkat çekti. Kiessel, “Adanın bir çok farklı bölgesinde, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından hazırlanan program dahilinde çok sayıda seminer, sergi ve çalıştay yer alacaktır” dedi.

Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Nilay Bilsel ise müzelerin bulundukları ülkenin kültür ve medeniyet geçmişini yansıtmayı amaçlayan ciddi bir göreve sahip olduklarının altını çizdi. Bilsel, müzelerin bu görevleri gerek dünyanın her yerinden gelen turistlere gerekse de toplumun tüm üyelerini göz önünde bulundurarak tasarlanmalarının önemine değindi. Müzelerin tasarımında özellikle evrensel tasarım ilkelerinin ön plana çıkarılması gerektiğini vurgulayan Bilsel, bilim ile sanatın hedeflenmesinin kamu ve yüksek eğitim kurumlarının birlikte çalışmasına bağlı olduğunu kaydetti.