UKÜ Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi TarafındanUluslararası Kıbrıs Üniveristesi (UKÜ) Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından Tasarım Festivali düzenlendi.

Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Cemil Atakara, etkinliğin ada genelinde Karpaz’dan Lefkoşa’daki Büyük Han’a kadar ulaşan geniş bir çalıştay zinciri oluşturduğuna dikkat çekti. UKÜ Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi önderliğinde düzenlenen etkinlikte “yüzen mekanlar”, “binaların sessiz dili”, “sanat ve figür”, “hareketin geometrisi”, “beton sanatı”,  “yer değiştirme” ile “yalnızlık” çalıştaylarının yer aldığını kaydeden Atakara, festivalde “Portal tasarımı/geçiş mekanı arayışı” adlı bir de sergi düzenlediklerini açıkladı. Serginin Bilim ve Teknoloji binası holünde gerçekleştiğini belirten Atakara, çeşitli atölye çalışmaları sonucu ortaya çıkan eserlerin sergilendiğini kaydetti.

Rektör Prof. Dr. Halil Nadiri, UKÜ’nün tüm akademik birimleri ile iddialı ve güzel ürünler çıkarttıklarını belirterek, öğrencilerin ve akademisyenlerin katkılarıyla derste gördüklerini uygulamaya dökecek bir ortam yaratıldığını kaydetti.

Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nezih Ayıran ise bu dönem hem kampüste hem de şehir merkezinde bir çok atölye çalışması gerçekleştirildiğini belirterek, tüm katılımcılara ve organizatörlere sertifika takdim edildiğini kaydetti.

Atakara, Fakülte olarak eğitimdeki kalitenin öğrencilere vizyon olacak, onların kişisel ve profesyonel gelişmelerinde önemli katkılar koyacak ve farkındalıklarını artıracak etkinliklere önem verdiklerini belirtti. Doç. Dr. Cemil Atakara, festival kapsamında düzenlenen çalıştaylarda katılımcılar ve UKÜ’lü öğrencilerin atölye çalışmalarında ortaya çıkardıkları eserleri sergileme imkanı bulduklarını söyledi.