UKÜ KKTC Başbakanı Tufan Erhüman'ı Ağırladı (2)Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Türk Dili ve Edebiyatı Kulübü tarafından düzenlenen etkinlikte KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, edebiyatın insan hayatındaki yeri ve kazandırdıkları konusunda bilgi verdi.

Başbakan Tufan Erhürman, edebiyatın insan hayatında önemli bir yeri olduğunu belirterek, kişiye pozitif değerler kattığını aktardı. Öğrencilerin içinde bulundukları konumların kendilerini edebiyattan uzaklaştırmaması gerektiği uyarısında bulunan Başbakan Erhürman, aksi durumda bunun telafisi olamayacağını da kaydetti. Hızın çağın en ciddi sorunu olduğunu belirten Erhürman, 30 yıl öncesine kıyasla hayatın hızlı yaşandığını dile getirdi. Tufan Erhürman, edebiyatla ilgilenmemiş bir insanın düşünme yeteneğinden şüphe ettiğini de belirterek, hız ve sürat çağındaki aceleciliğin insanı gündelik hayatın detaylarını yakalamaktan, zerafetten ve incelikten uzaklaştırırken, çoğu şeyden de mahrum bıraktığını kaydetti.

Etkinlikte konuşan UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri, Başbakan Erhüman ile anaokul yıllarına dayanan dostlukları olduğunu belirterek, Başbakan Erhürman’ı UKÜ’de ağırlamaktan gurur duyduklarını dile getirdi. Bir yüksek öğrenim adası olan Kıbrıs’ta, akademisyen bir başbakanın olmasının önemine değinen Nadiri, bu durumun yükseköğrenim açısından hem destekleyici bir niteliğinin olduğunu vurguladı. Nadiri, hukukçu, edebiyatçı ve siyasi kimliği ile Erhüman’ın KKTC’ye büyük katkılar yapacağına inandığını belirterek, kendilerinin de buna yardımcı olmaya hazır olduklarını belirtti.UKÜ KKTC Başbakanı Tufan Erhüman'ı Ağırladı

Etkinliği düzenleyen Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Görevlisi Zeynep Çolak ise  edebiyatın, tıpkı Oscar Wilde’ın ifade ettiği gibi, hem hayata biçim veren hem de günlük hayatın hayhuyu içerisinde insana derin bir nefes aldıran, durup dinlenme fırsatı tanıyan özel bir niteliğinin olduğunu belirterek, Başbakan Tufan Erhürman’ın katılığı etkinliğin bu çerçevede özel bir anlam taşıdığını vurguladı.

Haber: FATMA ERTUĞRAL

Fotoğraf: AYLİN OĞLAÇ