ukü hemşireler haftasıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayla Gürsoy, 12-18 Mayıs Dünya Hemşireler Haftası dolayısı ile toplum sağlığının daha ileriye taşınması için donanımlı hemşirelere ve doğru istihdama gerek duyulduğunu belirtti.

Prof. Dr. Ayla Gürsoy, sağlığı koruma, geliştirme ve hasta bakımının insanın varoluşu ile eş zamanlı olarak ortaya çıktığını dile getirerek, hemşireliğin insanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olduğunu açıkladı. İnsanoğlunun düşünce tarzı, yaşam biçimi ve yaşadığı ortam koşullarının giderek değiştiğini aktaran Prof. Dr. Gürsoy, bu bağlamda sağlık gereksinimlerinin ve hemşireliğin de değiştiğini kaydetti.

Prof. Dr. Gürsoy, Uluslararası Hemşireler Konseyi’nin 1984 yılında belirlediği tema olan hemşirelerin toplumda insan sağlığının daha iyiye gitmesini sağlamada söz sahibi olmasının halen daha kullanıldığını kaydetti. Bu temanın örgütün belirlediği temalar arasında en anlamlı tema olduğu ifade eden Gürsoy, hemşirelik için bir mesleki slogan olarak kabul edilmesi gerektiğini aktardı.

Konseyin bu yılki temasının “Hemşireler ‘Sağlık Bir İnsan Hakkıdır’ söylemine öncü bir sestir” olduğuna dikkat çeken Gürsoy, bu hedefe ulaşmak için donanımlı hemşireler ve doğru istihdam gerektiğinin altını çizdi. Prof. Dr. Ayla Gürsoy, doğru istihdam, uygun görev ve yetki dağılımıyla yeterli sayıda personelin bakım gereksinimlerini karşılamaya hazır olunabileceğini kaydetti.

Hemşirelerin işinin topluma hizmet sunmak olduğunu aktaran Prof. Dr. Gürsoy, bu nedenle mesleki olarak insanlara kabul edilebilir bakım hizmeti götürülmesinin önemli olduğunu dile getirdi. Bu yükümlülüğü kapsamında herkese sağlıklı bir yaşam dileyen Gürsoy, tüm meslektaşların ve öğrencilerin hemşirelik haftasını kutladığını belirtti.

 

Haber: Melis GÜNEL