ukü miak akreditasyonUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Cemil Atakara, Mimarlık Akreditasyon Kurulu (MİAK) tarafından 2’inci defa akreditasyon aldıklarını açıkladı.

 

Doç. Dr. Cemil Atakara, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan yüzlerce mimarlık bölümü arasından en başarılı kurumlara verilen altı yıllık akreditasyon süresi ile UKÜ’nün kalitesinin tescillendiğini kaydetti. Atakara, dünyanın birçok farklı ülkesinden gelen seçkin öğretim üyesi kadrosu ve çok uluslu öğrenci yapısı ile uluslararası bir eğitim merkezi olan UKÜ Mimarlık Bölümü’nün ulusal akreditasyon başarısıyla da bölgede öncü bir kurum olduğunu kanıtladığını belirtti.

 

UKÜ Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Cemil Atakara, akademik kadronun ulusal ve uluslararası yapmış olduğu yayınlar ile öğrencilerinin katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalardan elde ettikleri başarıların teşvik edilmesinin önemli olduğunu aktardı. Mimarlık Bölümü’nün her yıl düzenlediği tasarım festivali haftasında birçok çalıştay, sergi ve seminere ev sahipliği yaptığının altını çizen Atakara, yurt dışından gelen alanında uzman önemli mimarları öğrencilerle bir araya getirdiklerine de dikkat çekti.

 

UKÜ Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin sahip olduğu müfredat hakkında da bilgi veren Doç. Dr. Cemil Atakara, “Fakültemiz öğrencilerini bulunduğu coğrafya içerisinde çevreyle doğaya saygılı, çağdaş yapılar tasarlayabilen mimarlar olarak yetiştirmeyi kendisine vizyon edinmiştir” dedi.

Haber: Melis GÜNEL