uküde tanzaya birleşme günü kutlandıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde (UKÜ) geleneksel olarak her yıl kutlanan uluslararası öğrencilerin bağımsızlık günü etkinliklerinde bu kez Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti’nin birleşme günü kutlandı. Afrika’nın orta doğu bölgesinde yer alan Tanzanya, ismini 26 Nisan 1964 yılında birleşerek Tanzanya’yı oluşturan Tanganika ve Zanzibar ülkelerinin ilk hecelerinden aldı.

UKÜ Uluslararası Merkez tarafından düzenlenen kutlama etkinlikleriyle, bu yıl Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti’nin 54. bağımsızlık günü kutlandı. Tanzanya’nın Zanzibar ve Pemba adalarıyla birleşmesinin anlatıldığı sunumla başlayan Bağımsızlık Günü kutlamaları, Tanzanya ülkesinin tanıtım videosu ile devam etti. Tanzanyalı öğrenciler “Tanzanya Birleşme Günü”  kapsamında yerel müzik performansı ile akapella dinletisi ve yöresel kıyafetler giyilerek dans gösterisi gerçekleştirdi.

Rektör Prof. Dr. Halil Nadiri, Tanzanyalı öğrencilerin alacakları diplomanın önemini vurgulayarak “Her şey Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ve öğrencilerimiz içindir” ifadelerini kullandı.

UKÜ Çevik Uraz Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen kutlamaya Tanzanyalı öğrenciler dışında birçok kültürden öğrenciler de katıldı. Kutlama bitiminde katılımcılara Tanzanya’nın yöresel yemekleri dağıtıldı.