ukü vedia barut 1Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) ile İş Kadınları Derneği tarafından imzalanan işbirliği protokolü kapsamında Vedia Barut anısına “21. Yüzyılda Dünya’da ve KKTC’de Kadın” konusu irdelenecek. UKÜ Çevik Uraz Merkezi Konferans Salonu’nda yer alacak etkinlik, 25 Nisan Çarşamba günü gerçekleşecek. Etkinlik, “Vedia Barut Özel Oturumu”, “İş Dünyasında Kadın” ve “Akademik, Sosyal, ve Kültürel Hayatta Kadın” konulu üç oturum olarak düzenlenecek.

Rektör Prof. Dr. Halil Nadiri, düzenlenecek etkinliğin İş Kadınları Derneği ile birlikte organize edileceğini belirterek, hedeflerinin Kıbrıslı Türk kadınlarının toplumda farkındalığını arttırmak olduğunu kaydetti. Kadın araştırmaları konusunda kalıcı metinler oluşturmak adına çalışma başlattıklarının altını çizen Rektör Nadiri, UKÜ olarak Kadın Araştırmaları Merkezi kurulmasını amaçladıklarını da dile getirdi.

İş Kadınları Dernek Başkanı Şenay Ekingen ise dernek olarak Kıbrıslı Türkü ilk girişimci kadınlarından Vedia Barut’un adını taşıyan UKÜ eğitim bursu kapsamında yola çıktıklarını ve bu bağlamda üniversite ile yollarının kesiştiğini aktardı. Ekingen, “UKÜ’nün topluma, kadına ve kültürümüze bakışı ile değerlerimize gösterdiği hassasiyet bizleri işbirliği içerisinde bu etkinliği düzenlemeye taşımıştır” dedi. Vedia Barut’un anısına düzenlenecek etkinlikte kadının geçmişteki sosyal yaşamı, sorunları, kadına bakış açısı ve değerlerinin konuşulacağını aktaran Ekingen, bu tür etkinliklerin geleneksel olarak her yıl farklı konu başlıkları altında düzenlenmeye devam edileceğini de duyurdu.

Etkinlik düzenleme kurulu Doç. Dr. Mehmet Toycan, Şenay Ekingen, Serpin Onay Demirciler, Didem Erel, Özlem Özbek Eminoğlu, Esra Ercantan Yetkili, Yrd. Doç. Dr. Mihrican Aylanç ve Çiğdem Damla Çiçek tarafından oluşturuldu.ukü vedia barut

 Haber : FATMA ERTUĞRAL