ukü bülent ecevit anadolu lisesi ziyaretiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Bülent Ecevit Anadolu Lisesi (BEAL) öğrencilerini ağırladı. BEAL öğrencileri üniversite bünyesinde yer alan Bilim ve Teknoloji Merkezi’nedüzenlenen teknik geziye katılarak, analiz cihazlarının kullanım amacı ve kapasiteleri hakkında bilgi aldılar.

Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şenol,Sürdürülebilir Enerji Araştırma Merkezi tarafından projelendirilen binayla bütünleşik güneş enerjisi sistemi (BIPV) özelinde Bilim ve Teknoloji Merkezi hakkında açıklamalarda bulundu. Şenol, Merkez’in güney cephesinde ince film teknolojisine sahip paneller kullanıldığını kaydederek, bu paneller sayesinde 20kWp’lik güneş enerjisi kurulumunun sağlandığını ve bunun KKTC’de ilk kez UKÜ tarafından yapıldığını belirtti.

Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertan Akün ise BEAL 11. sınıf öğrencilerine Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde bulunan çevre ve genetik laboratuvarlarının kullanımı ve amaçları hakkında açıklama yaptı. Akün, Biyoteknoloji Araştırma Merkezi tarafından kanseri yavaşlatmak için yapılan araştırmaların canlı hücreler ile desteklendiğini belirterek, üniversitenin bu konudaki eğitimi en üst seviyede tuttuğuna dikkat çekti.

Haber – Fotoğraf: FATMA ERTUĞRAL