ukü uluslararası hacettepe grafik tasarım çaıştayıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Grafik Tasarım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Elif Songür Dağ Hacettepe Üniversitesi’nin düzenlediği 5’inci Uluslararası Hacettepe Grafik Tasarım Çalıştayı’na davetli atölye yöneticisi ve panelist olarak katıldı.

Doç. Dr. Dağ’ın yönettiği “Melez Karakter Tasarımları Konulu Kavramsal İllüstrasyon Çalışması” başlıklı atölye, beş farklı üniversiteden 20 öğrenci ile en yoğun ilginin gösterildiği atölye oldu. İllüstrasyon atölyesi olarak kurgulanan çalışma kapsamında, öğrenciler verilen kuramsal yönergeler ve yapılan sunumun rehberliğinde melez karakterler tasarladılar. Atölye çalışması sonunda öğrenciler tarafından üretilen çalışmalar, etkinliğin son gününde sergilendi. Altı farklı atölyenin yer aldığı etkinliğin ardından, bir de panel gerçekleştirildi.

Doç. Dr. Elif Songür Dağ ile birlikte etkinliğe UKÜ Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Grafik Tasarım Bölüm öğrencilerinden Soukayna Saadani, Remzi Cantaş ve Fadile Savaş da katıldı. UKÜ öğrencileri, Maria Brzozowska’nın yönettiği “Görsel Mektup: Mesaj Aracı Olarak Görseller” atölyesinde ürettikleri tasarımlarla, sergide de yer aldılar.

Doç. Dr. Dağ, öğrencileriyle birlikte katıldıkları 5’inci Uluslararası Hacettepe Grafik Tasarım Çalıştayı’ndan olumlu izlenimlerde döndüklerini belirterek,  10 farklı üniversiteden öğrenciyle birlikte farklı bir eğitim ve deneyim ortamında bulunmalarının hem tasarım eğitimine katkısı hem de öğrencilerin kendilerini ifade etmeleri açısından geliştirici etkisi bulunduğunu kaydetti. Dağ, kısıtlı zaman dilimi içerisinde hızlı ve yoğun yapılan bu tür çalışmaların öğrenciler ve atölye yöneticileri için alışılmadık süreçlerle yaratıcılıklarına katkısı olduğunu vurguladı.