ukü ileti?im fakültesi sempozyuMUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), İletişim Fakültesi ev sahipliğinde ve İletişim Araştırmaları Derneği (İLAD) işbirliğinde “Dönüşen Dünyada İletişimin Rolü” adlı uluslararası sempozyum gerçekleşti. Sempozyum’da, Dr. Hıfzı Topuz ve Darko Buldioski akademik davetli konuşmacı olarak yer alırken, KKTC Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu, UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri, İletişim Fakültesi Dekanı ve Organizasyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Hikmet Seçim ve İLAD Başkanı Prof. Dr. Aysel Aziz ise açılış konuşmalarını yaptılar.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı temsilen Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu, düzenlenen sempozyumda iletişim alanında çok önemli konulara değinileceğini belirterek, sempozyumun hem iletişim bilimlerinde yeni ufuklar kazandırmasını hem de iletişimin demokratik yanını anımsatıp, toplumsal yankılar bulmasını ümit ettiğini kaydetti.

Rektör Prof. Dr. Halil Nadiri ise UKÜ olarak 3 yıl önce bir hedef koyduklarına dikkat çekerek, üniversitede akreditasyon almayan hiç bir bölümün kalmamasını amaçladıklarını bildirdi. Geçen akademik yılda üniversitenin 20. yılını tamamladığının belirten Nadiri, en köklü fakültelerden biri olan İletişim Fakültesi’nin bu organizasyona ev sahipliği yapmasından ötürü gurur duyduklarını da aktardı.

Açılış töreninde konuşan İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Seçim, iletişim araçlarının yaygınlaşması ile insanların hem medya ürünü tüketicisi hem de medya ürünü üreticisi olduklarına dikkat çekti. Seçim konuşmasında, kullanıcıların etik ve yasal sınırlılıklar dahilinde diledikleri mesajı üretme ve yayama konusunda özgür olduklarını da ifade etti.

İLAD Başkanı Prof. Dr. Aysel Aziz, İLAD’ın 1989 yılında İstanbul’da Dr. Hıfzı Topuz tarafından kurulduğunu belirterek, iletişim alanında özellikle akademisyenlerle sektörü birleştirme, onların sorunlarına değinme, araştılarmalar yapma ve iletişimle ilgili fikirleri ortaya koyma konusunda çalıştıklarını bildirdi. Prof. Dr. Aziz, düzenlenen etkinliğin UKÜ ile ortaklaşa yapıldığını ve bundan mutluluk duyduğunu da kaydetti.

Türkiye’deki ilk doktoralı gazeteci ünvanına sahip, sempozyumun akademik davetli konuşmacısı Dr. Hıfzı Topuz, Türkiye’de iletişim alanı ile ilgili gerçekleşen çalışmalardan bahsederek katılımcılara Türkiye’de basının tarihsel gelişimini aktardı. Dr. Topuz, iletişimin gittikçe geliştiğini ve herşeyden bilgi, haber alma ve yayma amacını taşıdığını belirterek, daha sonra verilen mesajın iletişime dönüştüğünü açıkladı. Dr. Hıfzı Topuz, sosyal medyanın demokratik bir araç olarak ortaya çıktığını fakat insanlar tarafından bir sermaye olarak görüldüğünü ve bu yüzden yeni medyanın yalnız insanlarla haberleşmek için olmadığını; bütün endüstri, ticaret ve araştırma alanlarına el attığını kaydetti.

Sempozyumda akademik davetli olarak katılan Öğretim Görevlisi Darko Buldioski, insanların Twitter, Facebook, Youtube gibi sosyal medya araçlarını özgürlükçü bir yer olarak düşündüklerini ve kolayca istenilen bilgiye ulaşıldığı kanısında olunduklarını ancak bu araçların belirli şirketlere ait olması dolayısı ile aslında çeşitli algoritmalarla sınırlar çizildiğini dile getirdi.

“Dönüşen Dünyada İletişimin Rolü” adlı uluslararası sempozyum daha sonra Golden Tulp Hotel’de eşzamanlı olarak gerçekleşen akademik sunumlarla devam etti.