UKÜ'de, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Dolayısı İle _Siyasette Kadın ve Kadın Kotası_ Konulu Söyleşi DüzenlenecekUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Hukuk Fakültesi tarafından “Siyasette Kadın ve Kadın Kotası” konulu söyleşi düzenlenecek.

Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Şölen Külahçı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi Eski Başkanı Sibel Siber’in, 8 Mart saat 11:00’da Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla konuşma yapacağını bildirdi. Yrd. Doç. Dr. Külahçı, düzenlenecek etkinlikte kadının siyasal yaşamdaki temsili ve bu temsilin gerçekleşebilmesini sağlamak amacıyla getirilen kadın kotasına ilişkin düzenlemeler üzerine bir değerlendirme yapılacağını belirtti. KKTC’nin ilk kadın başbakanı ünvanına da sahip olan Sibel Siber’in siyasette kadın temsilyetinin önemine vurgu yapacağını açıklayan Külahçı, uygulamada ortaya çıkan sıkıntılar hakkında da bilgi vereceğini ifade ett. Külahçı, kadının siyasi alanda var oluşunu engelleyen sebeplerin masaya yatırılacağını ve kadınların siyasete katılmalarını artırmanın yolları ve yöntemleri üzerinde de durulacağını kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Şölen Külahçı, kadınların siyasette, özellikle de siyasi karar mekanizmalarında, yoğunlukları ile orantısız bir şekilde yer aldıklarını aktararak, bu durumun bazen kadınların kişisel tercihlerinden kaynaklandığı gibi çoğunlukla da toplumsal ve kültürel yapılardan dolayı ortaya çıkabildiğini savundu. Külahçı, “Kadının siyasi alana yetersiz katılımı sorun olarak düşünülürse, bu sorunun çözümü noktasında yapılması gerekenler Sibel Siber tarafından anlatılacaktır” dedi.