UKÜ, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Dolayısıyla KKTC'nin ilk kadın Başbakanı Sibel Siber'i AğırladıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Hukuk Fakültesi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla KKTC’nin ilk kadın Başbakanı Sibel Siber’i ağırladı. Etkinlikte, Sibel Siber “Siyasette Kadın ve Kadın Kotası” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Siber, özel hayatta ve siyasette kadının davranışını ve konumunu etkileyen faktörlerden birinin karar mekanizması olduğunu belirterek, kadınların belirli makamlarda olabilmesi için toplumu buna hazırlamak adına rol modele ihtiyacı olduğunu açıkladı. Kadının siyasi alanda yeterince yer almadığına dikkat çeken Sibel Siber, bu durumun bazen kadınların kişisel tercihlerinden kaynaklandığı gibi çoğunlukla da toplumsal ve kültürel yapılardan dolayı gerçekleştiğini aktardı.

Etkinlikte konuşan UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri, demokrasinin beşiği olarak kabul edilen Avrupa’nın bile kadınlar konusunda kotalar koymak durumunda kaldığına dikkat çekerek, dünyada kadının rolü hakkında konuştu. Üniversite olarak bu günü bir farkındalık günü olarak tanımladıklarını kaydeden Nadiri, “Buradan akademisyenlerimize bir çağrı yapıyorum, üniversitemizde kadın araştırmaları merkezi kurarak, kadının sosyal yaşamında, eğitim yaşamında, iş yaşamında, ekonomik yaşamdaki haklarını vurgulayan, bunları inceleyen ve bilimsel anlamda ortaya koyan bir merkez kurma, bizim önceliklerimizden biri olmalıdır” dedi. Bu akademik yıl içerisinde merkezin kurulması yönünde çalışma başlatacaklarını bildiren Nadiri, kadınların 8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar gününü de kutladı.

Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çağlar Özel, 1857 yılında pek çok emekçi kadının ölümüne sebep olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde yaşanan haksızlıklara karşı yürüttükleri mücadeleyi anmak adına bu etkinliği düzenlediklerini aktararak, kadına karşı şiddetin ve haksızlıkların ortadan kaldırılması için laik bir sistem içerisinde gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını önerdi.

Fotoğraf – Haber: FATMA ERTUĞRAL