İnanç Işıl Yıldırım Yat TurizmUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İnanç Işıl Yıldırım, Kuzey Kıbrıs’ın konumu gereği özellikle “Yat Turizmi Potansiyeli” açısından yüksek olduğunu belirterek, bu alanda yatırım yapılmasıyla  KKTC’nin denizcilik kimliği ile ön plana çıkacağını açıkladı.

Doç. Dr. Yıldırım, “İstanbul Tasarım Buluşmaları” adlı etkinlikte, “Denizde İnsan ve Mekan İlişkisi: Yatlarda İç Mekan Tasarımı” adlı sunumu ile davetli konuşmacı olarak yer aldı. Geleceğin yaşam alanlarından biri olarak kabul edilen denizlerde insan mekan ilişkisinin yat iç mekanları özelinde incelendiği çalışmada, Doç. Dr. Yıldırım dünya yat üretiminde 3. sırada yer alan Türkiye’nin gelecekte potansiyel bir iş alanı olarak iç mimaralara sunduğu olanaklar hakkında bilgi verdi.

Bu konuda tasarımcı açığı bulunduğunun altını çizen Doç Dr. Yıldırım, bu alanda gerek akademik gerekse deneysel çalışmalara ihtiyaç olduğunu kaydetti. Türk yat ve tekne endüstrisinin yan sanayisi ile birlikte giderek büyüdüğünü aktaran Yıldırım, sektörel bazdaki açığı ve bu konudaki yetişmiş kişilere olan ihtiyacın da arttığını ifade etti.

İç Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İnanç Işıl Yıldırım, uzmanlık alanı yüzer mekanlar olan ve bu konuda “Denizde İnsan ve Mekan İlişkisi: Yatlarda İç Mekan Tasarımı” adlı kitabı YEM Yayıncılık’ta yayımlandı. Ekonomik olarak gelişmiş ülkeler incelendiği zaman denizden etkin bir şekilde yararlanıldığına da dikkat çeken İnanç Işıl Yıldırım, bunları sırasıyla deniz ticaret filoları, limanları ve denize yönelik sanayi yatırımları ile gelişmiş bir deniz kültürüne sahip disiplinler arası çalışmalarla ön plana çıktığını da aktardı.

Haber: FATMA ERTUĞRAL