ukü teknoloji gelişimiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Vüsal Bağırov, teknolojinin büyük bir hızla gelişimi ile sanatın anlamının ve sanatsal bilgiyi sunma yöntemlerinin etkilendiğini açıkladı.

Prof. Dr. Vüsal Bağırov, sanat denilince akla sadece çalgı, resim veya heykelin gelmeyeceğini, sanatın yaratıcı bir emeğin ürünü olduğunu dile getirdi. Sanat eğitiminin, kişiye kendi yaşantısı yoluyla amaçlı olarak belirli bir sanatsal davranışlar kazandırma süreci olduğunu aktaran Bağırov, geleceğin toplumunu oluşturacak olan gençlerin özgür, araştırmacı ve yaratıcı bir eğitim ortamında tutulmaları gerektiğini savundu. Bağırov, teknolojik bir çağda yaşanıldığını ve sanat eğitimi ile öğretimi içerisinde teknolojinin de yer alması gerektiğini belirtti.

Eğitim Fakültesi Resim, İş Öğretmenliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Vüsal Bağırov, çağımızda sanat eğitimi ve öğretimi içerisinde teknolojinin büyük önem taşıdığını vurgulayarak, şunları ifade etti: Öğrenciler değişen ve gelişen sanat olaylarını takip etmeli, dünya görüşlerini geliştirmeli, sanal müze ziyaretleri yapmalı ve  bilgisayar destekli tasarımlarla kendilerini ifade etmeliler.

Bilim ve teknolojinin yaratıcılık üzerine odaklanması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Bağırov, geçmişten günümüze kadar çeşitli yol ve yöntemler kullanılarak yazı, resim, motif, çizim ve benzeri tasarımların basım yöntemleri ile çoğaltılma çabası görüldüğünü de kaydetti. Prof. Dr. Bağırov, teknolojik ilerlemelerin hızla devam etmesiyle, dijital baskının gelecek yıllarda verimliliği kayda değer biçimde artacağına inanç belirtti.

UKÜ’lü Öğretim Üyesi’nin “Sanat Eğitiminde Türk Grafik Sanatının Önemi” adlı makalesi GEOSTRATEGİYA Dergisi’nde yayınlandı.

Haber – Fotoğraf: FATMA ERTUĞRAL