Türkçe Kulübü tarafından “Nazım Hikmet’in Şiirlerindeki Sayı Sözcükleri” konulu bir söyleşi düzenlendi. Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte UKÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Canan İleri, Nazım Hikmet’in şiirlerini incelediği çalışmasını öğrenciler ile paylaştı.

Nazım Hikmet’in şiirlerindeki sayı sözcüklerini örneklerle açıklayan İleri, ünlü şairin şiirlerinde kullandığı sayılar ile insanlara beyin jimnastiği yaptırdığına dikkat çekerek “Ünlü şairimiz şiirlerinde matematiği çok iyi kullanmış, sayıları çarpıp bölüyor hatta okuyucuya  istatistik dahi yaptırıyor.” dedi.

Nazım Hikmet’in sayılarla nitelendirip yazdığı şiirlerini çözümleyerek ayrıntılı şekilde öğrencilere anlatan Doç. Dr. Canan İleri, söyleşinin çoğunluğunda ünlü şairin şiirlerinin altında yatan gizlilikten söz etti ve “Bu gizlilik sayılarla ifade edilen bir gizliliktir.” diye konuştu.

“Nazım Hikmet için yeterince çalışma yapılmıyor” diyen İleri, bir an önce bir Nazım Hikmet enstitüsü kurulması gerektiğini söyledi. Bu enstitüde şairin eserlerinin korunup, saklanabileceğini kaydeden Doç. Dr. İleri, bir  “Nazım sözlüğü” oluşturulması için de öneride bulundu.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Canan İleri konuşmasına Nazım Hikmet’in sayılara dair bir şiirini okuyarak son verdi ve ardından öğrencilerin sorularını yanıtladı.

HABER / FOTOĞRAF: GÖZDE GÜLGÖNÜL