ukü kıbrıs türkünün direnişi ve mücadele yıllarıEğitim Fakültesi, Türkçe Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yurdal Cihangir, Kıbrıs Türkü’nün direniş ve mücadele yılları hakkında açıklamalarda bulundu.

Yrd. Doç. Dr. Yurdal Cihangir, her toplumun tarihinde varlığını sürdürmek, özgürlüğünü kazanmak ve korumak için ulusça verdiği mücadeleler olduğunu belirterek, Kıbrıs Türk toplumunun da Osmanlı İmparatorluğu’nun adayı İngilizler’e devretmesinden itibaren başlattığı varoluş ve özgürlük mücadelesini 1974 Barış Harekâtı’na kadar sürdürdüğünü aktardı.

Kıbrıs Türk toplumunun kendini bilinçli bir bütün olarak görmesinin, 1 Nisan 1955 EOKA’nın faaliyetlerinden sonra gerçekleştiğini aktaran Yrd. Doç. Dr. Yurdal Cihangir, toplu olarak köylere yapılan saldırılar sonucunda göçler başladığını da ifade etti. Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) Ağustos, 1958 yılında kurulduğunu kaydeden Cihangir, Teşkilat’ın kısa sürede Türklerin toplu olarak yaşadıkları en uç yerlere dahi örgütlenme yapılmaya çalışıldığını da belirti.

Rumların, 1 Aralık 1963 tarihinde Anayasa değişikliğini gündeme getirdiklerini işaret eden Cihangir, bunun gerginliği daha da tırmandırdığının altını çizdi. “Lefkoşa’nın Tahtakale Mahallesi’nde, 20-21 Aralık 1963 gecesi, iki Türkün Rum polisleri ve EOKA’cılar tarafından vurulmasının, Türk halkı arasında büyük infial yarattığını belirten Cihangir, “Rumlar her yerde Türklere karşı bu ve buna benzer saldırılarını aralıksız sürdürdüler” dedi.

Yurdal Cihangir, Türkiye’nin müdahalesiyle Kıbrıs’ta yeni bir coğrafi konum ortaya çıktığını ve bunun da Kuzey Kıbrıs ve Güney Kıbrıs olduğunu kaydetti. Türk toplumunun artık kendi “vatan topraklarım” diyebileceği Kuzey Kıbrıs’ta yaşamaya başladıklarını aktaran Yrd. Doç. Dr. Cihangir,  15 Kasım 1983’te de KKTC’yi kurduklarını belirtti.

Haber: CEYLAN MÜJDECİ