ukü bir gelecek düşlüyorum

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) İletişim Fakültesi tarafından “Kitap Tanıtımı ve Söyleşi” etkinliği düzenlendi. Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Yükseköğretim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler’in yazmış olduğu “Bir Gelecek Düşlüyorum” adlı kitap tanıtımı gerçekleştirildi.

UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri’nin yaptığı açılış konuşmasında, Ziya Öztürklerin hem bir eğitimci hem de bir yazar olarak Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ailesine aktaracağı birçok deneyimi olduğunu kaydetti. Ülkesini seven, KKTC’nin yükseköğrenimini daha ileriye taşımak için çaba sarf eden, bu konuda düşünce geliştiren ve devamlı olarak üniversitelerle yakın işbirliği içerisinde bulunan Ziya Öztürkleri’in, söz konusu eserinde de bu konuları bir araya topladığını ve kaliteli, dünya ile rekabet edebilen bir yükseköğrenimden bahsettiğini belirtti.

Nadiri: “UKÜ ailesi olarak hızla büyüyen, gelişen, kaliteyi ve bilimselliği ön plana çıkarmayı hedefleyen bir vizyon taşıyoruz”

KKTC’nin bir yükseköğrenim ülkesi olduğunu belirten Prof. Dr. Halil Nadiri,  bugün 16 tane üniversitenin fiilen var olduğunu aktardı. Prof. Dr. Nadiri, “Ülkenin yükseköğrenim ve marka değerini yukarıya taşıyacak, hem içte hem de dışta rekabet edilebilmesine katkı sağlayacak her üniversitenin adada olması bize bir artı kazandırır” dedi. Yüksek öğrenimin en son aşaması olan doktora safhasına kadar tümüyle kaliteli, bilimsel ve mutlaka iyi planlanmış olması gerektiğinin altını çizen Nadiri,  bu bağlamda UKÜ ailesi olarak hızla büyüyen, gelişen, kaliteyi ve bilimselliği ön plana çıkarmayı hedefleyen bir vizyon taşıdıklarını vurguladı. Nadiri, Öztürkler’in tecrübelerinin sonucunda oluşturduğu bu eserin önemli olduğunu kaydederek, tecrübelerini paylaşması açısından da önemli bir fırsat sunduğunu belirtti.

Öztürkler: “Öğrenmenin İlk Şartı Öğrenmeyi İstemektir”

“Bir Gelecek Düşlüyorum” başlıklı kitap tanıtımı ve söyleşi etkinliğinde konuşan Ziya Öztürkler ise, bu kitabın daha iyi bir geleceğin nasıl olması kendi düşünceleri ve gözlemleri doğrultusunda ortaya çıktığını kaydetti.  Öztürkler, kitabında yükseköğrenim gören öğrencilerini yaşadığı sorunlara değindiğini belirterek, bunlara nasıl çözümler bulunabileceği hakkında da bilgi verdi.

Bilimin sabit bir nesne olmadığını belirten Öztürkler, gerçek bilginin sınavlarda test edilebilen veya ölçülebilen bir bilgi olmadığını da dile getirdi. Gerçek bilginin uygulamalarla ve projelerle alışkanlık haline getirilmiş bir faaliyetleri zinciri olduğunu ifade eden Öztürkler, bilginin daima taze ve değişken niteliğinde olduğunu vurguladı. Bireylerin araştırmacı bir ruha sahip olması gerektiğinin önemine dikkat çeken Öztürkler, bu ruhu yaşatmak için neler yapılacağına da değindi. Ziya Öztürkler, bireylerin ne istedikleri konusunda farkında olması gerektiğini vurgulayarak, öğrenmenin ilk şartının öğrenmeyi istemek olduğunu kaydetti.

“Bir Gelecek Düşlüyorum” adlı kitap tanıtımı ve söyleşi etkinliğinin ardından İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Seçim, kitabın yazarı Ziya Öztürkler’e teşekkür belgesi takdim etti.

Haber :FATMA ERTUĞRAL