ukü tubitak yarışma 1Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan sanal gerçeklik projesi Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) düzenlediği girişimcilik ve yenilikçilik alanında en iyi 7 proje arasına girerek, sergilenmeye hak kazandı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’na (BİDEB) bağlı yarışma gruplarına ait “Girişimcilik ve Yenilikçilik” kategorisi alanında üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen yarışmada, UKÜ Bilgisayar Mühendisliği öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Çağın Kazımoğlu’nun da danışmanlığını yaptığı sanal gerçeklik projesi finale kalmaya hak kazandı.ukü tubitak yarışma 2

Yrd. Doç. Dr. Çağın Kazımoğlu’nun fikir ve yönetim danışmanlığını yaptığı, AbdulQader El Rawas  ve Sinan Daryakenarı tarafından hazırlanan ”Sanal Gerçekliklik Maruz Kalma Terapisi İle Yükseklik Korkusunu Yenebilmek” adlı proje TUBİTAK’ın düzenlediği final sergisine katılmaya hak kazanarak, seçilen  en iyi 7 projeden birisi oldu. KKTC’nin ilk sanal gerçeklik ortamı olarak tasarlanan proje 20-22 Kasım 2017 tarihleri arasında 3 gün boyunca Konya Selçuk Üniversitesi Müzesi’nde final sergisinde halkın deneyimine ve beğenisine sunuldu. Yoğun ilgi gören proje yazılım alanında TÜBİTAK’ın Girişimcilik ve Yenilikçilik kategorisi alanında 2017 yılının en iyi 7 projesinden birisi olmaya hak kazandı.

Haber – Fotoğraf: FATMA ERTUĞRAL