Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Pervin Somer, Adalet Meslek Yüksekokulları’nın devlet ve vakıf üniversitelerinde çok rağbet görmesinin hukuk alanında duyulan ara eleman ihtiyacından kaynaklandığını söyledi.

“Adaletin  hızlı ve gecikmeden gerçekleşmesi, aynı zamanda  kararın adil verilmesi kadar önemlidir” diyen Somer, adaletin gecikmeden, sağlıklı bir biçimde oluşturulmasında söz konusu ara elemanların katkısının düşünüldüğünden çok daha büyük olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Pervin Somer bu nedenle nitelikli ve profesyonel ara eleman ihtiyacının Adalet MYO’nun kamu kurumları açısından aranabilir, talep edilebilir olmasını sağladığını da belirterek şöyle devam etti: “Ara elemanlara özel kuruluşlarda da ihtiyaç var. Bu ihtiyaç hem KKTC hem de Türkiye Cumhuriyeti için geçerli. O nedenle Adalet MYO’nun mezunları bu mekanizma içerisinde önemli bir konumda oluyorlar.”

UKÜ bu yıl ilk öğrencilerini aldı

Bu yıl bünyesine kattığı Adalet Meslek Yüksekokulu’na ilk öğrencilerini alan UKÜ, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ta ihtiyaç duyulan ara eleman ihtiyacını giderme açısından önemli katkı sağlamayı amaçlıyor.

Kuruluşuyla birlikte büyük talep gören UKÜ Adalet Meslek Yüksekokulu’nun açtığı kontenjanların tamamının dolduğunu aktaran Somer, şu an eğitimlerine devam eden öğrencilerin bir kısmının burslu olarak eğitimlerini sürdürdüğünü belirtti.

Adalet MYO’dan mezun olanların avantajları

Adalet Meslek Yüksekokulları’ndan mezun olanların elde ettikleri avantajlara da değinen Prof. Dr. Pervin Somer, mezunların birçoğunun öncelikle Adalet Bakanlığı bünyesinde görev yapmaya yöneldiklerini kaydetti. Aynı durumun Kuzey Kıbrıs için de geçerli olabileceğini ifade eden Somer “KKTC vatandaşı mezunlarımız da mahkemelerde, icra dairelerinde, infaz kurumlarında görev yapabilirler.” diye konuştu.

Prof. Dr. Pervin Somer ayrıca, nitelikli ara eleman statüsünde bulunan Adalet Meslek Yüksekokulu mezunlarının hukuk büroları, ticari işletmelerin hukuk ofisleri ve noterler gibi kamu ve özel sektörlerde de rahatlıkla çalışabileceklerini belirtti.

Adalet Meslek Yüksekokulları’nda eğitim gören öğrencilerin iki yönlü ders müfredatına sahip olduklarını kaydeden Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Adalet Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Pervin Somer “Öğrencilerimiz bir yandan büro yönetimi, ofis yönetimi gibi meslek derslerini öğrenirken bir yandan da hukuk dersleri alırlar. Böylelikle ders programları bir bütünlük, bir denge içerisindedir.” dedi.