ukü kütüphane müdürlüğü anlamlı etkinlikUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Kütüphane Müdürlüğü ve Kütüphane Kulübü tarafından “Dünya Çocuk Hakları günü” dolayısıyla bir etkinlik düzenlendi.

Kütüphane Müdürü ve Kütüphane Kulübü Danışmanı Gülten Sala Lay “Dünya Çocuk Hakları Günü” dolayısı ile açıklama yaparak, 20 Kasım 1989 yılından bu yana Birleşmiş Milletler tarafından dünya genelinde çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlallerini gündeme taşımak amacıyla bu günün “Dünya Çocuk Hakları Günü” olarak kutlandığını kaydetti. Lay, özellikle savaş ve yoksulluğun hüküm sürdüğü coğrafyalarda yaşam mücadelesi veren çocukları korumak ve koşullarını iyileştirmek amacıyla 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından “Çocuk Haklarına Dair Sözleşme”nin imzalandığını da belirtti.

UKÜ Kütüphane Müdürlüğü ve Kütüphane Kulübü olarak “Dünya Çocuk Hakları Günü”ne özel etkinlik düzenlendiğini aktaran Lay, “Geleceğimiz olan çocuklar için toplamış olduğumuz destek paketlerini, ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Bugünün küçükleri, yarının büyükleri olacak, çocuklarımızla buluşmanın ve onlar için küçükte olsa destek olabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Lay: “Çocukların Da Birer Şahsiyet Olduklarını Unutmayalım”

Sala Lay, “Dünya Çocuk Hakları Günü” aracılığıyla yetişkin bireylerin dikkat etmesi gereken birkaç önemli nokta bulunduğunu aktararak, çocuklar soru sorduğu zaman “Sen küçüksün, sus!, çocuğum sen karışma, aklın ermez böyle şeylere veya çocuğum büyüyünce öğrenirsin, şimdi bilmene gerek yok” gibi geribildirimlerin verilmemesi gerektiğine dikkat çekti. Çağımızın en büyük sorununu bilgisizlik olarak ele alan Lay,  çocukların bizlere soru sorduğu zaman onları bilgilendirirsek, ilerde başkalarından yanlış bilgi edinmelerini veya kötü niyetli kimseler tarafından yanlış yönlendirilmelerinin de önüne geçebileceğimizi ifade etti. Kütüphane Müdürü ve Kütüphane Kulübü Danışmanı Gülten Sala Lay, “Lütfen çocuklarımızı dinleyelim, sorularını cevaplayalım ve onların da birer şahsiyet olduklarını unutmayalım. Dünya Çocuk Hakları Günü’nde savaşların olmadığı, çocukların üzülmediği barış dolu yıllar diliyorum” dedi.

Kütüphane Kulüp Başkanı Ede: “Sosyal Duyarlılık Ve Bilinç Kazandırma Konularını Önemsiyoruz”

UKÜ Kütüphane Kulübü Başkanı Doğukan Ede, Kütüphane Müdürlüğü ve Kulübü’nün bugüne kadar ortaklaşa düzenlediği birçok etkinliğin; bilgi, sosyal sorumluluk ve farkındalık gibi eylemleri kazandırdığının altını çizdi. Ede kulüp olarak düzenledikleri etkinliklerin sadece bilgi ya da eğlence odaklı olmadığını aktarıp, özellikle sosyal duyarlılık ve bilinç kazandırma konularını önemsediklerini ve üzerinde durduklarını da kaydetti. “Dünya Çocuk Hakları Günü” kapsamında gerçekleştirilen etkinlik hakkında bilgi veren UKÜ Kütüphane Kulübü Başkanı Doğukan Ede,  Lefkoşa, Girne kapısı bölgesindeki çocukların ailelerine gıda ve kıyafet desteği projesi ile yardım gerçekleştirildiğini belirtti.

Ede konuşmasının sonunda, yeryüzünde var olduğumuz sürece yalnız yaşamadığımızı yardıma ihtiyacı olan birçok insanın olduğunu hatırlatarak, tüm insanların dil, din, ırk ve statü ayrımı yapmadan birlik ve beraberlik içinde yaşamalarını temenni etti.

Haber: FATMA ERTUĞRAL