ukü ihtilaflı bölgelerde araştırmaUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) bünyesinde faaliyet gösteren Kıbrıs ve Akdeniz Çalışmaları Merkezi (CYPMED) tarafından İhtilaflı Bölgelerde Araştırma konulu seminer düzenledi.

İhtilaflı Bölgelerde Araştırma: “Metodolojik ve Kavramsal Yaklaşımlar” başlıklı seminerde, katılımcı olarak sosyolog ve aynı zamanda Doğu ve Orta Avrupa’da Kültürel Zekanın Ölçümü isimli araştırma projesinin Koordinatörü Dr. Svitlana Buko yer aldı.

Dr. Buko verdiği seminerde, farklı ihtilaflı bölgelerde yaptığı araştırmalardan edinmiş olduğu tecrübeleri aktararak, bu tip bölgelerde yapılacak saha araştırmalarında yaşanan sorunlara dikkat çekti. Buko, bu sıkıntıların yaşanmaması açısından ve objektif veri toplayabilmek için gerekli metodolojik ve kavramsal hassasiyetler üzerinde durulması gerektiğini kaydetti.

Dr. Svitlana Buko, başarılı bir saha araştırması için en önemli faktörlerin başında araştırma sırasında önyargıların kontrol edilmesi gerekliliğine değinerek, tarafsızlığın korunması için yerli ve yabancı araştırmacılardan oluşan ekipler halinde çalışılması gerekliliğine vurgu yaptı. Dr. Buko, sunumunda ihtilaflı grupların terminolojik duyarlılıkları konusunda dikkatli davranılması gerektiğine de dikkat çekti.

Etkinlik, akademisyenler ile çok sayıda yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşti. UKÜ bünyesinde bulunan CYPMED MERKEZİ tarafından düzenlenen etkinlik öğrencilerin soru cevap bölümüyle son buldu.

Haber: FATMA ERTUĞRAL