ukü itü protokolUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) ile İstanbul Teknik Üniversitesi KKTC Eğitim-Araştırma Yerleşkeleri (İTÜ-KKTC) arasında akademik işbirliği protokolü imzalandı. Her iki kurum arasında gerçekleştirilen imza töreninde söz konusu protokole, UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri ve  İTÜ-KKTC Rektörü Prof. Dr. Ercan Kahya ile birlikte imza atıldı.

Eğitim ve öğretimin tüm alanlarında karşılıklı iş birliğini ve ortak çalışma anlayışını teşvik etmek, geliştirmek ve desteklemek amacıyla hazırlanan akademik işbirliği protokolunda, eğitsel, bilimsel ve yönetsel tüm konularda iş birliğinde bulunmak üzere mutabakata varıldı.

Protokol kapsamında anlaşmaya varılan konular arasında; bilimsel, eğitsel ve yönetsel alanlarda ortak çalışmalarda bulunmak, ortak bilimsel araştırmalar ve yayınlar yapmak, eğitim-öğretim elemanı değişimi gerçekleştirmek, ortak bilimsel ve teknik geziler düzenlemek, ortak yurt içi ve yurt dışı fuar organizasyonlarında bulunmak, kültür, sanat ve spor alanlarında ortak çalışmalarda bulunmak yer almaktadır.

UKÜ Rektörü Prof. Dr. Nadiri: Rekabetin her geçen gün üst seviyeye çıktığı bu noktada, kurumların bilgi paylaşımları ve güçbirliği yapmaları önemlidir

İmza töreni sırasında konuşan UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri, ülkenin bir yüksek öğrenim adasına dönüştüğünü belirterek, “Yüksek öğrenimde 40. yılına yaklaşmış bir ülkedeyiz” dedi. Konuşmasında yüksek öğretim konusunda başarıya ulaşmanın kriterlerinden de bahseden Rektör Prof. Dr. Halil Nadiri, “Yüksek öğretimde başarı; rekabet edebilen, iyi yetişmiş mezunları ne kadar sektöre kazandırdığımız, topluma ne kadar katkı da bulunduğumuz, bilime ne kadar katkı sağladığımızla doğru orantılıdır” şeklinde konuştu. Nadiri, “Bu noktadan hareketle İTÜ gibi çok köklü bir kurumun Kuzey Kıbrıs’ta kampüs kurmasının, KKTC’nin yüksek öğrenim marka değeri açısından çok ciddi bir kazanım olduğunu düşünüyorum” diyerek, şöyle devam etti: Bu bağlamda bu kararı alan, bu yatırımı yapan değerli akademisyenleri, yöneticileri Kuzey Kıbrıs’ın gelişmesine, yüksek öğrenimin ivme kazanmasına katkı sağlayan herkesi, başta sizler olmak üzere İTÜ Yönetim Kurulu’nu kutluyorum. Eğitim yolculuğuna 20 yıl önce başlamış genç bir üniversite olduklarını da kaydeden Rektör Prof. Dr. Halil Nadiri, özelde kendi üniversitemiz, genelde ise KKTC yüksek öğretimine katkı sağlamak, bilime katkı da bulunmak adına geleceğin liderlerini, karar vericilerini, iş insanlarını, mühendislerini, sağlıkçılarını, sanatçılarını yetiştirmek için çalışmalar yaptıklarını aktardı. Rekabetin her geçen gün üst seviyeye çıktığı bu noktada, kurumların bilgi paylaşımlarının ve güçbirliği yapmalarının önemine de değinen Nadiri, “Bugün dünyaya baktığımız zaman da bu tür işbirliklerinin her zaman daha güzel sonuçlar ortaya çıkardığını görüyoruz. UKÜ’nün İTÜ-KKTC ile gerçekleştirdiği bu birlikteliğin çok farklı noktalarda paylaşımlar, işbirlikleri de yaratarak; her iki kuruma faydalı olacağı inancını taşıdığını belirtti. Halil Nadiri konuşmasının sonunda, imzalanan protokolün hayırlara vesile olmasını dileyerek, “Burada yaktığımız kıvılcımın bilim dünyası açısından güzel sonuçlar getirmesini diliyorum” dedi.

İTÜ-KKTC Rektörü Prof. Dr. Kahya: “Özellikle kampüs projesine ve mimari kimliğe önem vermek, aslında insana önem vermektir”.

İTÜ-KKTC Rektörü Prof. Dr. Ercan Kahya ise imza töreninde yaptığı konuşmada, UKÜ’nün Kuzey Kıbrıs’ta bir çok şey gerçekleştirdiğini ve özellikle ilkleri de yaptığını şahsen gözlemlediğini kaydederek; “Özellikle kampüs projesine ve mimari kimliğe önem vermek, aslında insana önem vermektir. Çünkü bu yatırım gerektiren, maliyet gerektiren bir şey. Üniversitenin felsefesinin derinliğini de gösterir” dedi.

UKÜ’nün yüksek yatırımları olan farklı tarzlarda binalar inşa ettiğini de kaydeden Rektör Prof. Dr. Ercan Kahya, “Buna Türkiye ve dünyada da dahil  bir çok üniversite cesret edemez” dedi. Böylesi bir yaklaşımı Kuzey Kıbrıs’ta ilk defa UKÜ’de gördüğünü kaydeden Prof. Dr. Ercan Kahya, Türkiye’de de çok nadir gözlemlediği bir durum olduğunu belirtti.

Haber: FATMA ERTUĞRAL – CAN EROĞUL

Fotoğraf: CAN EROĞUL