ukü beden eğitimi ve spor yüksekokuluUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Fikri Eralp, 2017 – 2018 Akademik yılı hakkında bilgi verdi.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Fikri Eralp, 2017 – 2018 Akademik Yılı’nda Antrenörlük Eğitimi ve Rekreasyon Bölümleri ile birlikte Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu bölüm sayısının 4’e ulaştığını aktardı. Müdür Doç. Dr. Fikri Eralp, bir yıl içinde bu gelişimin memnuniyet verici olduğunu ifade etti.  Eralp, “Yüksekokulumuzun dört bölüme ulaşması Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından da onaylanması, üniversite itibarımızın doğal sonucudur. Tesislerimizin ve fiziki alt yapımızın yeterliliği bu bölüm sayısına ulaşmamız için önemli bir faktördür” dedi.  Doç. Dr. Fikri Eralp,  UKÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu programlarında bilenen yaygın bölüm sayısına iki yılda ulaşıldığını ve Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Üniversiteleri arasında önemli bir adım olduğunu da kaydetti. Eralp, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu bölümlerinin hepsinde Türkiye Cumhuriyeti kontenjanlarının da mevcut olduğunu bildirdi.

Doç. Dr. Fikri Eralp, ikinci yılına giren Beden Eğitimi ve Yüksekokulu programının doluluk oranı ile ilgili olarak yüzde yetmişlere ulaşıldığını ifade etti. Eralp, 2017-2018 güz dönemi eğitim öğretim yılına dört bölümle başladıklarını vurguladı. Yeni kayıtlı öğrenciler için adapte olabilmelerini kolaylaştırmak ve motive etmek amacı ile eğitim ve öğrenimin başladığı ilk haftayı öğrenci kabulü, ders seçimi ve danışmanlık hizmetleri olarak sürdürdüklerini belirten Eralp,  gelecek haftadan itibaren eğitim programlarının hızlıca hayata geçirileceğinden bahsetti.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Fikri Eralp, Beden Eğitimi ve Yüksekokul programında iyi ve kaliteli bir eğitim vermek amacıyla belli başlı niteliklerden bahsetti. Eralp, UKÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile CIU Arena’da bulunan çok amaçlı spor salonu, yarı olimpik 8 kulvarlı eğitim havuzu, fitness salonu, derslikler  ve Türkiye bağlantılı akademik kadro ile tek bir çatı altında eğitimi amaçladıklarını aktardı.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Eralp, beden eğitimi ve spor eğitimi alan öğrencilerin sektör hayatı hakkında da bilgi verdi. Eralp, UKÜ Beden Eğitimi ve Yüksekokulu programlarından, mezun olan öğrencilerin Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen olarak istihdam edilebildiklerini vurguladı. Ayrıca Eralp, Antrenörlük Bölümü’nde eğitim gören öğrencilerin özellikle üçüncü sınıfta başlayan ihtisaslaşmaya bağlı olarak dört yılın sonunda üçüncü kademe antrenörlük belgesine sahip olabileceklerinin altını çizdi. Eralp, Rekreasyon Bölümü’nden mezun olanların dışardan antrenörlük belgesini okul içinde açılacak kurslarla alınabileceğini de belirtti. Ayrıca Fikri Eralp, antrenör olabilecekleri gibi sektörün ihtiyacı olan özellikle fitness alanında, spor turizmi, engelliler ve yaşlılar ile birlikte muhtelif programlarda görev alabileceklerini de bildirdi.  Eralp, Rekreasyon Bölümü öğrencilerinin ise dört yılın sonunda yirmi bir kredilik not karşılığında pedagojik formasyon belgesi verilmesi dahilinde öğretmen olarak istihdam edilebileceklerini de ifade etti.

Müdür Doç. Dr. Fikri Eralp, spor yönetimi mezunlarının da yine Rekreasyon Bölümü’ndeki öğrenciler gibi katılacakları antrenörlük eğitim kurslarından antrenörlük belgesi alabileceklerini vurguladı. Spor yönetimi mezunlarının, spor sektörünün ihtiyacı olan yerel yönetimler, turizm, spor fuarcılığı, sportif ürün pazarlama, resmi ve özel sektörde yöneticilik yapabileceklerini vurgulayan Doç. Dr. Fikri Eralp, aynı şekilde Rekreasyon Bölümü mezunları gibi dört yılın sonunda da pedagojik formasyon derslerini vermek suretiyle beden eğitimi öğretmeni olabileceklerini söyledi.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu olarak tüm dört bölümde okuyan öğrencilerimize aldıkları ders programı dışında özellikle sektörün önde gelen isimleri ile bir araya getirerek kariyerlerine veya CV’lerine ilave katkılar yapmayı amaçlamaktayız. Ayrıca Eralp, “Dönem içinde öğrencilerimizin ihtiyacı olan programlar dışında kalan alanlarda sertifika programları, kurslar planlayarak onları sektöre hazırlamayı amaçlıyoruz” dedi.

Haber – Fotoğraf: REMZİYE GÖKTEMİZ