ukü mavi kapak projesi 2

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Kütüphane Müdürlüğü ve Kütüphane Kulübü mavi kapak kampanyası ile ihtiyaç sahibi çok sayıda engelli yurttaş için bağışta bulundu.

Bir süreden beridir toplanan pet şişe mavi kapaklarının satışından elde edilecek gelirle Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’ne tekerlekli sandalye alımı için bağış yapıldı. Kampanya hakkında açıklamalarda bulunan Kütüphane Müdürü ve Kütüphane Kulübü Danışmanı Gülten Sala Lay, tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olan birçok engelli yurttaşın maddi durum yetersizliği nedeniyle tekerlekli sandalye alamadığını belirtti. Lay, proje ile gündelik yaşam koşullarında dışarı çıkamayan ve bu nedenlerle sıkıntı yaşayan engellilere destek vermeyi amaçladıklarını kaydetti.

Kıbrıs Türk  Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit ise engelli yurttaşların haklarını korumak ve onları topluma kazandırmak için çalıştıklarını belirterek, KTOÖD’nin dernek  olmanın yanında bir sağlık merkezi olduğunu da dile getirdi. Üyelere eğitim, sağlık ve diğer sosyal aktivitelerin sağlandığını söyleyen Kibrit, “Gerek sanat, gerekse spor aktivitelerinden oluşan sosyal etkinliklerde Dernek üyelerimizi evlerinden çıkarıyor ve toplumla kaynaştırarak iç içe, bire bir aktivitelerde bulunmalarını sağlıyoruz.” dedi.

ukü mavi kapak projesi 1

Yardım kampanyası ile ilgili görüşlerini belirten  KTOÖD Başkanı Günay Kibrit, “UKÜ ile bağlarımız çok güçlü; bir çok noktada faaliyetlerde bulunuyoruz. UKÜ Kütüphane Kulübü  geçen yıl bizlere kitap bağışında bulundu. Aynı zamanda mavi kapak projemize destek verdi. Gençlerimize şunu söylüyorum: bizlerin önünü açacak, bizlerin bugün yaşadığı sıkıntıları çözecek olan sizlersiniz. Siz ne kadar bilinçli ve farkında olarak yetişirseniz, yarın mesleğinize atıldığınızda bizleri hatırlarsınız ve ‘toplumda böyle insanlar da vardır’ dersiniz. Bu bilinçle bizim önümüzdeki engellerin de sizler sayesinde çok kolay ve rahat bir şekilde kalkacağına inanıyorum.” dedi.

Dernek Başkanı Günay Kibrit konuşmasının sonunda, sosyal sorumluluk bilinci ve farkındalık ile geliştirilen mavi kapak kampanyasına katkı koyan tüm UKÜ’lülere teşekkür etti.

Kütüphane Müdürü ve Kütüphane Kulübü Danışmanı Gülten Sala Lay da, “Yürüttükleri projeyle engellilere psikolojik, sosyal ve fiziksel yönden katkı sağlayan Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’ni, Günay Kibrit ve ekibini canı gönülden kutluyoruz.” dedi.