arsiv foto2

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Fen – Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerinden Esma Su ile bölüm mezunu Mehmet Kaya’nın makaleleri yayımlandı.

Türk Dili ve  Edebiyatı Bölümü son sınıf öğrencisi Esma Su, “Fatoş Avcısoyu Ruso Şiirinde Aşkın Hâlleri” adlı  makalesinde Şair Fatoş Avcısoyu Ruso’nun bakış açısını irdeledi. Esma Su’nun makalesi YeniDüzen Gazetesi’nin “Gaile – Edebiyat, Sanat ve Kültür” dergi ekinde yayımlandı.

Fatoş Avcısoyu Ruso’nun 2015 yılında yayımlanan “Büyü” adlı şiir kitabının anlam çevrenini oluşturan aşk izlerinin irdelendiği makalede öğrenci Esma Su, Ruso’nun,  kendi benliğine iniş şeklinde, farklı boyutlardaki aşk hallerini idrak edebilmeyi ifade ettiğini savundu. Su,  şairin aşkın insanlık tarihinin başlangıcına inen kökenlerini, Türk kültür tarihinin bünyesinde yoğrulmuş şekliyle, örnekler üzerinde yaptığı incelemelerle ele aldığı makalede düşle çıkılan yolda coğrafya, özellikle de İstanbul’un Kıbrıslı Türk şairin şiirinde yükseldiğini belirtti. Esma Su, “Fatoş Avcısoyu Ruso’yu ‘Büyü’ kitabında bu şekilde aşk ekseninden hiçliğe doğru iten yaşanmışlıklar, yine aşka dairdir.” dedi.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunlarından Mehmet Kaya ise, Kıbrıslı Türk şair Fikret Demirağ’ı  “Yıldızı Kayıp Düşmeyen: Fikret Demirağ” başlıklı makalesinde irdeledi. Şairin yaşam çizgisiyle eserleri arasındaki ilintilere değinen Mehmet Kaya, Demirağ’ın  yaşadığı toplumla nefes almasını bilen, köklerini sorgulayan, yer yer mistik ve gizemli imgelerle, mitolojik unsurlarıyla tavrını koyan, kendi sesini, çizgisini belirleyen ve tarzını yansıtmayı başaran bir şair olduğunu aktarmakta. Kaya, Fikret Demirağ’ın bu yönü ile ilgili,  “Bu, Fikret Demirağ’ın Kıbrıs Türk şiiri adına hem gür hem de latif bir seda olarak karşımıza çıkmasını sağlamıştır.” dedi.