ukü akdenizde mimarlık 2Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından “Akdeniz, Akdenizlilik ve Akdeniz’de Mimarlık” konulu seminer düzenlendi.

Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminere Fakülte Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Yücel konuşmacı olarak katıldı.

Nadiri: “Geleceğin mimarlarını rekabetin yoğun olduğu dünyaya farklılaşma ilkesiyle hazırlıyoruz”

Açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Halil Nadiri, Akdeniz’in jeopolitik özelliğine değinerek, mimarlık alanına önem verilmesi gerektiğini söyledi. Nadiri, geleceğin mimarlarını rekabetin yoğun olduğu dünyaya “farklılaşma” ilkesiyle hazırlayan bir üniversite olarak önemli sempozyumların sürekli yapılması gerektiğini dile getirdi. Prof. Dr. Halil Nadiri, UKÜ’nün uluslararası standartlarda kaliteli eğitimi, araştırmaya özendiren yapısı ve topluma hizmet vizyonu ile bölgenin en önemli yükseköğrenim kurumlarından biri olduğunu da sözlerine ekledi.ukü akdenizde mimarlık 1

Yücel: “Modern mimarinin Akdenizli tasarımcılar tarafından görsel örnekleme ile incelenmesi önemli”

Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Yücel, Akdeniz kültürünü tarih boyunca özgün kılan veriler ile bazı mimari ifadelerin önemine vurgu yapan, “1980 Venedik Bienali” için İtalyan Radyo Televizyon Kuruluşu RAI tarafından hazırlanan bir video sunum gerçekleştirdi. Yücel, 20. yüzyılın başından itibaren modern mimarinin saygın Akdenizli tasarımcılar tarafından tasarlanan önemli yapıtlarının geniş bir “görsel örnekleme” ile incelenmesi gerektiğini dile getirdi. Prof. Dr. Atilla Yücel, günümüze kadar yapılan kısa değerlendirmeler çerçevesinde 100’e yakın modern mimari yapıtının Akdeniz’de yer aldığını da sözlerine ekledi.