ukü inşaat haftasıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ)’nde Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü ve İnşaat Kulübü tarafından “İnşaat Mühendisliği Haftası”nın 8.si gerçekleştirildi.

Öğrencilerin mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı koymalarının amaçlandığı İnşaat Mühendisliği Haftası’na özel düzenlenen seminerde UKÜ mezunlarından Taylan Yılmaz konuşmacı olarak yer aldı. Hafta için gerçekleştirilen etkinliklerde öğrencilerin sektör hayatına bakışı ve saha çalışmaları konusunda deneyim kazanmaları amacıyla teknik geziler ve yarışmalar düzenlendi.

Osman Gazi Köprüsü Saha Uygulamaları’nda görev alan UKÜ mezunu Taylan Yılmaz deneyim ve gözlemlerini akademisyen, öğrenci ve sektörden gelen katılımcılarla paylaştı. Yılmaz, Mühendislik alanında yapılan işlerle ilgili bilgi verdi ve öğrencilere risk almaktan korkmamalarını, kendine güvenen, girişimci bir ruha sahip bireyler olmaları gerektiğini vurguladı. Taylan Yılmaz inşaat sektöründe sayıların ve derecelerin önemine değinerek yapılan işte dikkatin, duyarlılığın ve özgüvenin olması gerektiğini, en ufak bir hatanın maddi ve manevi kayıplara yol açmaması için kontrollü olmak gerektiğini söyledi.YARISMA3

İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ayşe Pekrioğlu Balkıs seminerin sonunda Taylan Yılmaz’a teşekkür plaketi takdim etti.

Köpük Beton yarışması

İnşaat Haftası’na özel Ağırlıkta Harç Yüksek Mukavementli Köpük Beton yarışması düzenlendi. İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri arasında sektöre yönelik, saha içinde düzenlenen yarışmanın sponsoru Tüfekçi Group İnşaat Firması tarafından araç ve gereç malzemeleri temin edildi. Söz konusu yarışmada 9 grubun yer aldığı ve her grupta üçerli kişiler halinde de grup oluşturulduğu belirtildi. Beton harcı için karışım hazırlayan her grup hazırladıkları karışımları Tüfekçi Group firması tarafından temin edilen laboratuvarda özel olarak inceledi. Muhafaza edilen beton 7 gün bekletildikten sonra ise dayanıklılık testine tabi tutuldu. Yapılan testte elde edilen sonuçların değerlendirilmesiyle ilk 3’e giren gruplara Tüfekçi Group Firması tarafından para ödülü verildi. Yarışmaya katılan tüm öğrencilere ayrıca katılım belgesi de verildi.YARISMA2

Para ödülü Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağışlandı

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ayşe Pekrioğlu Balkıs yarışmada birinci gelen grubun lideri Mehmet Fatih Toktaş ile Lefkoşa Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na yarışmada kazandıkları para ödülünü bağışladı. Yrd. Doç. Dr. Balkıs, bu tür sosyal sorumluluğa sahip bireyler yetiştirmenin önemine vurgu yaparak UKÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencilerine gerçekleştirdikleri bu duyarlı davranış için teşekkür etti.

Haber: Fatma ERTUĞRAL