uküde ikinci rpd günleri 3Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Kulübü tarafından “2. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (RPD) Günleri” gerçekleştirildi.

Çevik Uraz Konferans Salonu ve Eğitim Fakültesi Amfi-4’te gerçekleştirilen etkinliğin bu yılki ana teması RPD Kulübü tarafından “Travmalar ve İyilik Hali” olarak belirlendi. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Kulübü, II. RPD Günleri’nin genel amacını “Öğrencilerin önleyici rehberlik ve krize müdahale yaklaşımlarına ilişkin uygulamaları yakından tanımalarını sağlamak” şeklinde açıkladı.

Düzenlenen etkinliğin genelinde “Travma ve İyilik Halleri” konusu çerçevesinde bireylerin travma sonrasında ortaya çıkan olumsuz durumlar ile başa çıkmasına yönelik kullanılan stratejilerden bahsedildi. Etkinlikte aynı zamanda bazı bireylerin travma sonrası belirtilerle kısa bir süre başa çıkabileceği, bazı kişilerde ise bu belirtilerin uzun süre devam edebileceği belirtilirken, kişiye iyilik halinin kazandırılması için travma sonrasında psikolojik desteğin önemli olduğu vurgulandı.uküde ikinci rpd günleri 2

İki gün süren RPD Günleri’nin ilk gününde Uzman Psikolog Eşmen Tatlıcalı “Travma ve Travmanın Kuşaklararası İletişimi” ve Doç. Dr. Aslı Bugay, “Okullarda Ölüm ve Yas” konulu sunumlarını gerçekleştirdi. Etkinliğin ilk günü, film gösterimi ve bölüm hocalarının düzenlediği atölye çalışmaları ile devam etti.

Etkinliğin ikinci günü Yrd. Doç. Dr. Deniz Ergün “Acıları Temizlemek” temalı bir sunum yaptı. 4. sınıf Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğrencileri UKÜ Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi’nde kurum deneyimlerine ilişkin bilgiler paylaştı. Etkinliğin ikinci gününde ayrıca Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Öğretim Görevlisi Şerife Özbiler “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve İyi Oluş”, Öğretim Üyesi Prof. Dr. Münevver Yalçınkaya “Kişilerarası İletişimde Beden Dili” konulu atölye çalışmalarını gerçekleştirdi.uküde ikinci rpd günleri 1

Eğitim Fakültesi öğrencileri başta olmak üzere çok sayıda öğrencinin katılım gösterdiği II. RPD Günleri, kurum deneyimi ve alan çalışmalarına katkıda bulunan öğrenci ve öğretim üyelerine teşekkür belgelerinin takdimiyle son buldu.