ukü dekan yardımcısı tıp hukuku kongresindeUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ)  Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Şölen Külahçı, bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Tıp Hukuku Kongresi’nin düzenleme ve bilim kurulunda görev aldı.

Uluslararası Tıp Hukuku Kongresi Türkiye Tıp Hukuku Derneği, Üsküdar Üniversitesi,  Türkiye Onkoloji Derneği, Acil Tıp Uzmanları Derneği, International Transplant Network, Türkiye Organ Nakli Vakfı ile Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin katkıları ile gerçekleştirildi.

Kongre ile ilgili bilgi veren Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Şölen Külahçı, Kongre’ye yoğun talep olduğunu ve bu yıl Amerika ve Afrika’dan da tıp hukuku ile ilgili çalışmalar yapan çok sayıda tanınmış araştırmacının Kongre’de konuşma yaptığını belirtti.

Uluslararası Tıp Hukuku Kongresi’nin, KKTC açısından da büyük önem arz ettiğini söyleyen Külahçı, bu tür etkinliklerde Türk Hukuku ile birlikte değişik ülkelerdeki uygulamalarla ilgili  bilgi edinildiğini ve söz konusu bilgilerin KKTC Tıp Hukuku’nun geliştirilmesine katkı yaptığını ifade etti.

Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Şölen Külahçı Tıp Hukuku Kongresi’nde dikkat çeken konuları ise şöyle sıraladı: Kişisel Sağlık Verileri, Teletıp, Genom Projesi, Taşıyıcı Annelik, Yapay Döllenme, Resüsitasyon, Onkoloji Pratiğinde Hukuki Sorunlar, Hayatın Sonunda Verilen Tıbbi Kararların Hukukiliği.