ukü etak toplantısıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi,  Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, Endüstri Tasarımcıları Akademik Konseyi (ETAK) yıllık toplantısına katıldı.

Endüstri Tasarımcıları Akademik Konseyi (ETAK) 2017 toplantısı Karabük Üniversitesi (KBÜ), Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü tarafından Safranbolu’da düzenlendi. KKTC ve Türkiye’deki üniversitelerin Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanları, ENTA (Endüstriyel Tasarımcılar Derneği) ve ETMK (Endüstri Tasarımcıları Meslek Kuruluşu) başkan ve temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda UKÜ’yü Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Devrim Yücel Besim temsil etti.

Besim iki gün süren ETAK etkinliğinin açılışının KBÜ Endüstri Tasarımı Bölümü’ndeki proje çalışmalarının sunumu ve bölüm etkinliklerinin ETAK üyeleriyle paylaşımıyla gerçekleştiğini söyledi. Doç. Dr. Besim toplantıda geçen yıl hazırlanarak YÖK’e gönderilen endüstri ürün tasarımı eğitimindeki standartlarla ilgili öneri raporu, odalaşma ile ilgili girişimler, yeni akreditasyon sistemleri ve Türk Tasarım Konseyi’ndeki gelişmelerin tartışıldığını aktardı. UKÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Devrim Yücel Besim toplantı sonunda özgün kent dokusu ve tarihi Türk evleriyle ünlü Dünya Mirası Safranbolu kenti içinde teknik gezi de düzenlendiğini ifade etti.

Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Devrim Yücel Besim geçen yıl UKÜ’nün ev sahipliğinde Lefkoşa’da gerçekleştirilen ETAK toplantısının gelecek yıl İstanbul’da gerçekleştirilmesinin planlandığını belirtti. Besim, söz konusu toplantıların lisans ve lisansüstü eğitim veren üniversiteler ile ilgili bölümleri arasında iletişim, işbirliği ve eşgüdümü sağlamak amacıyla gerçekleştirildiğini de sözlerine ekledi.