ukü kıbrısta doğum emzirme ve kadın sağlığıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eczacılık Fakültesi ve ada genelinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu Birth Forward işbirliğiyle doğum, emzirme ve hamilelik ile doğum sonrasında hormonların anne psikolojisi üzerindeki etkilerini konu alan panel düzenlendi.

Etkinliği düzenleyen, aynı zamanda panelin moderatörlüğünü üstlenen UKÜ Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Ender Volkan Çinar etkinliğe gösterilen yoğun ilgiden memnun olduklarını dile getirdi.

Birth Forward’ın Bilimsel Danışma Kurulu’nda yer alan bazı araştırmacıların adanın güneyinde ve kuzeyinde yürüttüğü bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkan istatistiklerin sunulduğu panelde Kıbrıs’ın dünyada en yüksek sezaryen doğum oranına sahip ülke olduğu dile getirildi.

Gazimağusa Devlet Hastanesi Pediatri Bölümü Başkanı Dr. Umut Altunç’un yürüttüğü çalışmayı konu alan bir sunumda, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yüzde 15-20 aralığında olması beklenen sezaryen doğum oranının KKTC’de yüzde 74 oranında olduğu dile getirildi.

Altunç, araştırmanın sonuçlarını, sezaryenin önemli bir cerrahi müdahale olduğu ve tıbbi gerekçelere dayanarak yapılmadığı takdirde hem anne hem de çocuk için uzun vadede sağlık açısından çeşitli riskler ortaya çıkarabileceği şeklinde yorumladı.

Birth Forward Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi, Kıbrıs Teknoloji Üniversitesi’nde görevli Dr. Nicos Middleton ise Güney Kıbrıs’ta çok yazarlı olarak yürütülen “BrEAST Start in Life” isimli araştırmanın sonuçlarını aktardı. Middleton, söz konusu kapsamlı araştırmanın sonuçlarından yola çıkarak hamilelik döneminde ve doğum kliniklerinde daha fazla eğitim ve uygun destek sağlanması halinde kadınların çocuklarının yaşamlarının ilk yıllarındaki beslenmeleri için kendilerine güven kazanmaları konusunda Kıbrıs’ta çok daha emin adımlar atılabileceğini vurguladı. Araştırmanın sonuçlarını yorumlayan Dr. Nicos Midlleton, bir kadının emzirme konusundaki kendine güveninin bebeğini emzirip emzirmeyeceğine dair en güçlü gösterge olduğunu dile getirdi. Middleton, sonuçlara göre normal doğumun ilk aylardaki emzirme başarısını artırdığını belirtti.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Kognitif Nöropsikolog Eliz Volkan ise hamilelik ve doğum sonrasında hormonlar ve psikopatoloji konusunda sunum gerçekleştirdi.

Birth Forward Yönetim Kurulu Başkanı Veronika Christodoulides ve Genel Sekreter Özge Altay da kısaca Birth Forward’ın amaç ve etkinliklerine değindi. Birth Forward ada genelinde faaliyet gösteren, hem sağlık profesyonelleri hem de ebeveynleri kapsayan, anneler, babalar ve uzmanları destekleyen ve onları doğum öncesi, hamilelik, doğum ve ötesinin doğasına saygı göstererek bilinçli teknoloji kullanımıyla özerk seçimler yapmaları konusunda güçlendirmeyi amaçlayan bir sivil toplum kuruluşu olarak tanımlandı. Panele katılan yetkililer Birth Forward hakkında daha fazla bilgiye www.birthforward.com’dan ulaşılabileceğini belirtti.