ukü genç ceza hukukçuları kongresi 1Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Hukuk Fakültesi, 13. Genç Ceza Hukukçuları Kongresi’ne katıldı.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Ankara Hukuk Fakültesi’nde düzenlenen kongreye KKTC’den katılan ilk ve tek üniversite oldu.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, kaliteli eğitimin yanında, akademik faaliyetlerle de öğrenim gören öğrencilerin değerlerini ölçme ve üniversite hayatının yanında iş hayatı açısından da deneyim kazandırmaya devam ediyor.

Kongreye UKÜ Hukuk Fakültesi’nin yanı sıra, Türkiye’den Ankara Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, 19 Mayıs Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin Hukuk Fakülteleri katıldı.

Ankara Hukuk Fakültesi’nde gerçekleştirilen ve her üniversitede eğitim gören ikişer öğrencinin sunum yaptığı 13. Genç Ceza Hukukçuları Kongresi’nde UKÜ’yü temsilen, Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Şölen Külahçı’nın katkılarıyla hazırlanan Aslı Lekesiz ve Yusuf Altınkaynak katıldı.

Kongrede,  Aslı Lekesiz  “KKTC Ceza Hukuku’nda Zorunluluk Hali” konusunu, Yusuf Altınkaynak ise “KKTC Hukuku’nda Meşru Müdafaa Hali”ni anlattı.ukü genç ceza hukukçuları kongresi 2

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hukuku’nun Türk Hukuku’ndan farklılıklarına da dikkat çekilen sunumlarda zorunluluk ve meşru müdafaa hallerinin yasalarda düzenleniş şekli ile birlikte konu ile ilgili örnek mahkeme kararlarına da yer verildi. Sunumlarda anlatılan konular ve verilen örnekler katılımcılar tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı.

Haber: Fatma ERTUĞRAL