ukü sbf beyaz önlük giyme töreni 1Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından 1. sınıf Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerine yönelik “Beyaz Önlük Giyme” töreni düzenlendi.

Törende Rektör Prof. Dr. Halil Nadiri, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feray Gökdoğan, Rektör Yardımcıları Doç. Dr. Ahmet Adalıer, Doç. Dr. Serkan Abbasoğlu’nun yanı sıra Sağlık Bilimleri Fakültesi bölüm başkanları, öğretim elemanları ile öğrenciler ve aileleri de yer aldı.

Beyaz Önlük Giyme töreninde, Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden 110, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden 53, Hemşirelik (Türkçe) Bölümü’nden 100, Hemşirelik (İngilizce) Bölümü’nden 84 olmak üzere, toplamda 337 Sağlık Bilimleri Fakültesi 1. sınıf öğrencisi mesleki üniformaları olan beyaz önlüklerini akademisyenlerinden teslim aldı.

Nadiri:  Öğrencilerin aileleri için de bu özel gün, bir gurur kaynağı olacak

Öğrencilerin, düzenlenen bu törenle kendilerini mesleğin bir parçası olarak hissedecekleri, özel bir gün yaşadıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Halil Nadiri, “Bugün hafızalarınızda önemli bir yer tutacaktır. Beyaz önlük giymenin heyecanını ve ağırlığını taşımanın yanı sıra sorumluluk almanın bilincine de varacaksınız.” ifadelerini kullandı. Nadiri, öğrencilerin aileleri için de bu özel günün bir gurur kaynağı olacağının altını çizerek, 105 farklı ülkeden gelen 16 bin 132 öğrencinin UKÜ’de uluslararası standartlarda kaliteli bir eğitim aldıklarını vurguladı. Rektör Nadiri, “Biz öğrencilerimize sadece çok kültürlü bir ortamda eğitim vermiyoruz, aynı zamanda öğrencilerimizi çok uluslu eğitim-öğretim kadromuzla gelecekteki kariyerlerine en iyi ve en güçlü şekilde hazırlıyoruz.” dedi. Dünya’daki istihdam verilerine göre önümüzdeki 50 yılın gözde mesleklerinin sağlık alanında olduğunu ifade eden Prof. Dr. Halil Nadiri, bu noktada, sağlık alanında eğitim gören bireylerin kendilerini iyi yetiştirmesi gerektiğini söyledi.ukü sbf beyaz önlük giyme töreni 3

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feray Gökdoğan ise Fakülte olarak birey, aile ve toplumun sağlığını koruyacak, hastalıkları önleyecek, hastalık halinde tedavi, bakım ve rehabilitasyon hizmetleri ile bireyin ve toplumun iyilik halini sağlayacak profesyoneller yetiştirdiklerini dile getirdi. Mesleki bilgi ve becerilerin kazanılmasının yanı sıra temel insan hak ve özgürlüklerine saygılı, toplumsal ve mesleki etik ilkelerini özümsemiş, gelişmeleri takip eden toplum liderleri olarak öğrencilerin topluma kazandırılmaya çalışıldığını da aktaran Gökdoğan öğrencilere hitaben, “Tüm meslek yaşantınız boyunca bugün sizlere teslim ettiğimiz beyaz önlüğün size yüklediği sorumlulukların bilincinde ilerleyeceğinizi biliyoruz, eğitim ve meslek yaşantınızda sizlere başarılar diliyoruz.” dedi.

Haber: Derya AYGÜN