ukü öğrenci akademik çalıştayı son oturum 2Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen Öğrenci Akademik Gelişim Çalıştayları’nın sonuncusu yapıldı.

Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Mihrican Aylanç’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen son oturumda “Kıbrıs Türk Kadın Şairler” konusu irdelendi. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü son sınıf öğrencilerinin hazırladığı araştırmalara ilişkin bildirilerin sunulduğu oturuma şiirleri ele alınan şairlerden Emel Kaya, Senem Göknel ve Fatoş AvcısoyuRuso’nun da katılımı, öğrenciler tarafından mutlulukla karşılandı.

Oturumun açılış ve değerlendirme konuşmalarını yapan Yrd.Doç.Dr. Mihrican Aylanç konuk şairlere teşekkür ederek ders kitap ve programlarının dışında edebiyatın üretici konumlarındaki sanatçılarla öğrencileri buluşturmanın hem eğitsel hem de estetik algılama yaratımları konusunda son derece yararlı olduğunu belirtti.

Oturumun ilk kısmında son sınıf öğrencisi Ceylan Müjdeci Kıbrıslı Türk şair Emel Kaya’nın “Ten Tarihi”, “Yan Etkiler”, “Veba Sütunu” gibi eserlerini incelediği “Emel Kaya Şiirinde Anlam Çevreni” konulu bildirisini sundu.

Yine son sınıf öğrencisi Batıkan Güngör Çağıran“Senem Gökel Şiirinde Toplumu Yutan Birey” konulu  bildirisinde ilk şiir kitabında “çağının sorunlarıyla yakından ilginen,  bunu çağdaş imgelerle dizelerine taşıyan, modern şiirin izinden gittiğini belli eden” Gökel’in dizelerinde bilinci gün yüzüne çıkmış “birey”i anlattığını belirtip şiirleri bu bağlamda irdeledi.ukü öğrenci akademik çalıştayı son oturum 3

“Fatoş Avcısoyu Ruso Şiirinde Aşkın Hâlleri” başlıklı bildirisinde şairin şiir süreçlerine değinen Esma Su, şairin “Büyü” adlı kitabında  tematik çağrışımlar yoluyla cansız varlığı, nesneyi irdelerken, diğer yönden de yaşanmışlığın belli belirsiz karelerinden süzülen içsel anlam katmanlarına yer verdiğini belirtti.

Oturumun son bildirisinde Nafia Akdeniz’in şiiri üzerinde duran Sahra Sözüer ise, Akdeniz’in şiirine psikanalitik bir yaklaşımla bakmak istediğini vurgulayarak özellikle şairin şiirlerine egemen olan “baba” figürünün kavramsal ve izleksel boyutları üzerinde durdu.

Öğrencilerin şiirlerini inceledikleri şairlere buket takdim etmelerinden sonra çalıştayın kapanış konuşmasını yapan Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Metin Karadağ, öğretim elemanları, öğrenciler ve son oturuma katılan Kıbrıslı kadın şairlere teşekkür etti. Gelecek yıl düzenlenecek ikinci çalıştayın tüm süreçlerinin doğrudan öğrenciler tarafından gerçekleştirileceğini söyleyen Dekan Karadağ bu etkinliğin ada genelindeki diğer üniversitelerin öğrencilerine de iletileceğini belirtti.