ukü şant manukyan 1Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) “2. Kariyer Günleri ve Fuarı” çerçevesinde “Finans Sektöründe Kariyer Planlaması” konulu seminer düzenlendi. Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleşen seminere İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü ve Fortune Dergisi Yazarı Şant Manukyan konuşmacı olarak katıldı.

“Rakamlarla ve insanlarla aranız iyi olmalı”

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü ve Fortune Dergisi Yazarı Şant Manukyan, finans sektöründeki “iyi eleman”ın iyi analiz becerilerine sahip olması gerektiğini belirterek, başarılı bir kariyer için kariyer planlamasının büyük önem taşıdığını söyledi. Kariyer planının hedeflere ulaşmayı kolaylaştıracak bir harita olarak tanımlanabileceğini ifade eden Manukyan, kariyer planı sayesinde iş ve özel hayatta oluşabilecek problemlere karşı yeni stratejilerin geliştirilebileceğini kaydetti.

Sadece üniversitelerde işletme ya da iktisat fakültesi mezunu olmakla “iyi bir finans uzmanı” olunacağı ifadesinin yanlış olduğunu aktaran Manukyan, öncelikle “Okulda en sevdiğiniz ders matematik miydi?” ve “Numaralarla ve insanlarla aram iyi mi?” sorularının doğru şekilde yanıtlanması gerektiğini söyledi. Finans alanında çalışmaya başlanıldığı zaman sadece şirketlerle ilgili değil, ekonomik ortamla da ilgili bilgi sahibi olunması gerektiğini dile getiren Şant Manukyan, sayılar ve toplumsal olaylar arasında doğru bağlantılar yapan kişilerin finans alanında başarı şansının daha yüksek olduğunu kaydetti.

“Kişi gerçekten ne yapmak istediğini bilmeli”ukü şant manukyan 2

Kariyer planlaması kapsamında güçlü ve zayıf yönlerin belirlenmesinin önemine değinen Manukyan, kariyer planlamasında en önemli etkenin, “kişinin gerçekten ne yapmak istediğini netleştirmek” olduğunu belirtti. İkili iletişim konusunda gelişimin önemli bir artı olduğunu ifade eden Şant Manukyan, yoğun dönemlerde oluşacak tempoya ayak uydurulmasının kariyer açısından son derece önemli olduğunu söyledi. Başarının bir varış noktası yerine “yolculuk” olduğunu belirten Manukyan, seminere katılan öğrencilere sektördeki uzman kişilerden görüş alma ve araştırma yapma tavsiyesinde bulundu.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 2. Kariyer Günleri ve Fuarı etkinlikleri çerçevesinde “Finans Sektöründe Kariyer Planlaması” konulu seminerin sonunda İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tuncer Tokol tarafından İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü ve Fortune Dergisi Yazarı Şant Manukyan’a katılımından ötürü teşekkür plaketi takdim edildi.