19 mayıs anlam ve önemiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mihrican Aylanç, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Aylanç yaptığı açıklamada 19 Mayıs’ın önemine vurgu yaparak, “Parçalanmış, istila edilmiş vatanın, tutsaklık hükmünü yemiş bir ulusun özgürlük ve bağımsızlık destanının başlangıcı olan 19 Mayıs 1919 tarihsel önemli bir olayın ötesinde bir anlama sahiptir.” dedi. Askerî zaferle sonuçlanan süreci, yerel ve evrensel bakış açılarından değerlendiren Yrd. Doç. Dr. Mihrican Aylanç yediden yetmişe bir milletin ortak mücadelesinin simgesi 19 Mayıs’ın gençliğe armağan edilmesinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin de onlara emanet edilmesi anlamına geldiğini belirtti.

Mihrican Aylanç, Atatürk’ün gençliğe duyduğu güvenin sınırsız olduğunu kaydederek Şair Cahit Külebi’nin “Samsun Limanı’na bu gemiden atılan /Demir değil /Sarılan ana yurda / Kemâl Paşa’nın kollarıydı” dizelerinde de aktardığı üzere Samsun’a çıkışın gençlikle bütünleştirilmesinin çağdaş bir devlet yaratılmasında dinamo görevi olduğunu söyledi. Yrd. Doç. Dr. Aylanç, Mustafa Kemâl Atatürk’ün Nutuk adlı önemli eserinde gençliğe olan güvenini açıkça ifade ettiğini söyleyerek, Nutuk’un son bölümündeki ünlü “Gençliğe Hitabe” ile de Ulu Önder’in gençliğe duyduğu güveni açık bir biçimde yansıttığını aktardı.

Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mihrican Aylanç, gelecekte başarılacak büyük işlerin gençlerle gerçekleşeceğine inanan Atatürk’ün uzak görüşlülüğünün zaman içinde kanıtlandığını vurgulayarak günümüz gençliğinin de bilim, kültür ve sanat alanlarında çağdaş gelişmiş ülkeleri aşma gayret ve hedefine sahip olmaları gerektiğini belirtti.