DCIM100MEDIADJI_0139.JPGUluslararası Kıbrıs Üniversitesi, 2. Kariyer Günleri ve Fuarı’nda Prof. Dr. Burhan Uslu ve Dr. Ender Saraç geleceğin önemli kariyer alanlarından biri olan sağlık sektöründeki deneyimlerini paylaşmak üzere Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Çevik Uraz Konferans Salonun’da, 3 Mayıs Çarşamba günü öğrenciler ile bir araya geliyorlar.

Prof. Dr. Burhan Uslu, uzun yıllar sağlık sektöründe başarılı olmanın ipuçlarını ve sağlıkta nasıl profesyonel olunacağını “Sağlıkta Profesyonellik” isimli konferansı ile saat 14.00’da anlatacak olup, saat 15.10’da başlayacak olan “Beslenme ve Diyetetikte Kariyer Yolculuğu” isimli konferansında; Dr. Ender Saraç beslenme ve diyetetiğin insan yaşamındaki önemini ve bu alandaki kariyer gelişimi hakkındaki deneyimlerini öğrenciler ile paylaşacaktır.

Dr.Burhan_UsluProf. Dr. Burhan Uslu, Haccettepe Üniversitesi’nden mezun olup, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Ortopedi Bölümü kurucularındandır. 1984-1985 Yılları arasında İngiltere’de Cambridge ve Leeds’de artroskopi konusunda çalışmalarda bulunmuş ve daha sonra Türkiye’ye dönüp Eskişehir’de Mavi Hastahane’de Artroskopik Cerrahiye başlamıştır. Bu arada yaptığı bilimsel ve deneysel çalışmalar sonrası 1984 yılında TÜBİTAK teşvik ödülüne layık görülmüştür. 1989 yılından sonra İstanbul’a gelen Dr. Uslu burada çalışmalarına serbest hekim olarak devam etmiştir. 1991 yılı sonunda Galatasaray Spor Kulübü doktoru olmuş ve bu arada hem Basketbol Milli Takımı’na hem de muhtelif spor kulüplerine bakmaya başlamıştır. 10 yıl kadar Galatasaray Spor Kulübü doktorluğunu yaptıktan sonra bu görevi bırakmış ve serbest hekim olarak kendi kliniğinde  çalışma hayatına devam etmektedir. Kendisi 5 yıla yakın süre ile Lig TV’de “Burhan Uslu ile Sporcu Sağlığı” programını sunmuştur. Çeşitli basın organlarında halen yazmaya devam etmektedir.

Ender SaraçAyurveda eğitimi ve Aile Hekimliği ihtisası olan Dr. Ender Saraç ise, Türkiye’nin ilk Doğal Tıp ve Estetik Merkezi olan Hay Sağlık Merkezi’nin kurucusu olup ayrıca Türkiye’nin ilk Doğal Arınma Merkezi olan Ulus’taki Doğa Arınma Merkezi’nin de kurucuları arasındadır. Doğal ve Sağlıklı yaşamla ilgili Türkiye’nin ilk Türkçe kitabı olan “Ayurveda” kitabı kısa sürede çok baskı yaparak uzun süre “En Çok Satan Kitaplar” arasında yer almıştır. Türkiye’de doğal ve sağlıklı yaşamla ilgili bilincin geliştirilmesi konusunda yazdığı kitaplar dışında çok sayıda televizyon programı, yazılı basın röportajı, seminer, konferans ve panellerle oldukça yoğun bir çalışma yapmıştır. Günümüzün sanat, politika ve iş dünyasından pek çok tanınmış kişi Dr. Ender Saraç’ın bu özel yöntemi ile zayıflamakta, koruyucu hekimlik almakta veya hastalıklarına çare bulmaktadırlar.

Sağlık alanında yapmış olduğu altyapı yatırımları ile öğrencilerinin teorik bilgilerini uygulamalarla destekleyen Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, sağlık sektöründeki başarılı kişilerle öğrencilerini bir araya getirerek kariyer yolculuklarında öğrencilerine yol gösterici olmayı hedefliyor.