ukü çanakkale zaferini anma töreni 1

ukü çanakkale zaferini anma töreni 2

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ)’nde Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümünde Fen-Edebiyat Fakültesi ve Eğitim Fakültesi işbirliğiyle 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma etkinliği düzenlendi.

Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe konuşmacı olarak Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Karadağ ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhittin Tuş katıldı. Bir diğer konuşmacı Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Seyitdanlıoğlu’nun sağlık sorunları nedeniyle etkinlikte yer alamadığı açıklandı.

Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma programı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Çanakkale şehitlerinin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı

ukü çanakkale zaferini anma töreni 3

Karadağ: Çanakkale Zaferi, milletimizin birlik ve beraberlik içerisinde neleri başarabileciğinin bir göstergesidir

Fen-Edebiyat Fakültesi’nin hazırladığı multivizyon gösterisinden sonra Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma programının açış konuşmasını Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Karadağ yaptı. Karadağ, yüzyıllardan beri tarih sahnesinde görülen savaşların kutsal olanının  vatanı koruma uğruna yapıldığının altını çizerek, “102. yılını kutladığımız bu şanlı zafer aslında milletimizin birlik ve beraberlik içerisinde çok sıkıntılı dönemlerde bile neleri başarabileceğinin göstergesi olan bir zaferdir.” dedi.

Tuş: Çanakkale’de milli anlayışımızın manifestosu yazılmıştır

Çok sayıda akademisyen ve öğrencinin de katıldığı etkinlikte konuşan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhittin Tuş, destanlara konu olan mücadele sayesinde ülke içinde herkesin huzurlu yaşadığına dikkat çekti. Tuş, “Şehitliklerimiz kimlik kartımızdır. Burada tarihin akışını değiştirecek, tarihe yön verecek bir destan yazılırken, aynı zamanda bizim millet ve milliyet anlayışımızın da adeta manifestosu yazılmıştır.” dedi.

Haber ve Fotoğraflar: Kubilay KURÇER, Betül AKGÜN